Stalp si colt inverzit

VreauSaStiu

Member
Si mieee!

Ce nu-mi place este diferenta de calitate a cuiburilor prezentate în videoclip si ce spui tu că ai primit :( Eu as insista la nenea ăla, să-mi aducă produse originale nu hand-made personale (oi fi eu Toma-necredinciosul, dar am o tristă experientă cu adaptările românesti la subiecte date):(
 

AndreiT

New Member
Aseara am avut un pic de timp si m-am apucat sa plantez coltul. Rezultatul il vedeti mai jos, sa vedem cum se vor comporta florile in aceste buzunare. Sper ca in 1 sapt sa incep si imbracarea stalpului.

PS: cineva mi-a adus ficusul cel mare din poze si nu stiu inca ce sa fac cu el si unde sa il pun :)


http://picasaweb.google.com/lh/photo/Gj ... directlink

http://picasaweb.google.com/lh/photo/Yd ... directlink

http://picasaweb.google.com/lh/photo/6F ... directlink

http://picasaweb.google.com/lh/photo/Ad ... directlink
 

bebe Iris

Active Member
De aratat arata bine, mai ales buzunarele de jos, ca nu se vad asa de tare saculetii. In timp se vor acoperi cu plante si ceilalti saculeti. Acuma ramane de bazut peste cateva saptamani sau luni cum se resimt peretii de la umezeala din saculeti...
 

VreauSaStiu

Member
N-arată rău de loc, Andrei ! :clap: Si vor arăta si mai bine, după ce vor mai creste plantele si vor "acoperi" cuiburile Cât despre ficus, eu propun să-l lasi pe podea, undeva în dreptul ferestrei, că ăla creste mare destul de repede (si-i place lumina !):D
O sugestie: ceva plante cu flori, ar înviora - înveseli putin aranjamentul. În plus, muscatele si alte "curgătoare" cresc rapid si maschează cuiburile):wink:
 

VreauSaStiu

Member
Alooo !

AndreiT ! nu ne mai spui nimic de coltul tău înverzit :?: (promisesesi că ne tii la curent cu "comportamentul buzunarelor") :(
 

AndreiT

New Member
A fost o perioada un pic mai agitata pentru mine dar maine o sa revin cu poze noi. Am "montat" si o fata a stalpului intre timp dar nu arata spectaculos pentru ca am folosit foarte multi pui. Cele din colt se comporta bine, au inceput sa apara frunze noi semn ca deocamdata nu le displace noua casa.
Sedinta foto maine si postez pozele.
 

AndreiT

New Member
Am reusit sa fac niste poze cu evolutia plantelor din buzunare:

https://picasaweb.google.com/andrei.tig ... directlink

In album sunt ultimele 10 poze; primele 4 sunt de la coltul verde iar urmatoarele 6 sunt de la stalp.

Deocamdata evolutia este pozitiva, toate plantele arata bine si se dezvolta. Dupa cum se vede, coleusul de pe stalp chiar exagereaza si in ritmul asta o sa trec la tuns.

Poate ca pana la urma, inventia asta romanesca care aduce a ce au altii pe afara dar nu e nici pe departe (si pretul este muuult mai mic la buzunarele romanesti) este o varianta viabila, singura grija ar fi sa nu udam prea mult. Probabil o sa comand si restul de buzunare pentru a completa stalpul daca lucrurile merg in ritmul asta.
 

cory_helen

Active Member
felicitari pentru idee... desi mie imi par cam fragile buzunarele... nu sunt convinsa ca vor tine greutatea radacinilor... cand plantele vor creste...

as vrea sa vad si eu rezultatul dupa vreo 3-4 luni - un an...

eu cred ca as fi optat pentru niste jardiniere aliniate pe suporti ... cred ca au mai multa stabilitate...

dar e doar parerea mea... no offence... :D
 

VreauSaStiu

Member
AndreiT a spus:
Am reusit sa fac niste poze cu evolutia plantelor din buzunare:
Poate ca pana la urma, inventia asta romanesca care aduce a ce au altii pe afara dar nu e nici pe departe (si pretul este muuult mai mic la buzunarele romanesti) este o varianta viabila, singura grija ar fi sa nu udam prea mult. Probabil o sa comand si restul de buzunare pentru a completa stalpul daca lucrurile merg in ritmul asta.
Cel mai interesant aspect, tocmai astă este, Andrei ! Cum se comporta vis-a-vis de pereţi buzunarele ? sunt sau nu sunt impermeabile ? Că din comparaţia cu cele de afară, e clar că nu au de câştigat, decât la capitolul preţ :D
 

AndreiT

New Member
La capitolul impermeabilitate stau f bine, nu trece nici un pic de apa prin ele.
Plantele din colt, cele puse primele, sunt foarte vioaie, cresc intr-o veselie, imi place din ce in ce mai mult cum arata. La stalp incep sa se acomodeze si dau primele semne de dezvoltare.
 

VreauSaStiu

Member
Yupiii ! :)

Grozav ce mă bucur ! :clap: Deci să-mi "scobesc" şi eu prin puşculiţă ! :D
cory_helen a spus:
felicitari pentru idee... desi mie imi par cam fragile buzunarele...
eu cred ca as fi optat pentru niste jardiniere aliniate pe suporti ... cred ca au mai multa stabilitate... dar e doar parerea mea... no offence... :D
Nu se supără nimeni (cred) că doar ideea e să ne sfătuim, dar părerea mea este că suportul cu jardiniere, ocupă mai mult spaţiu, nu maschează întregul perete, aşa cum fac aceste "buzunare", plus că dau un aspect de grădină, de larg (aerisit), unui spaţiu interior, altfel foarte stâmt.
AndreiT, :idea: la stâlpul cu pricina, nu era mai bine să plantezi - în buzunarele de sus - iederă si eventual Clorophytum comosum (planta paianjen)? Nici nu sunt aşa "setoase", plus că se şi întind acoperind suprafeţe mari :? (cred că ai putea chiar să le "dirijezi" să-ţi înfăşoare stâlpul) Iar coleusul, lasă-l să crească liniştit, că nu are ce să strice dacă-i mai abundent - zic eu - :D
 

VreauSaStiu

Member
Wow, iris ! verdeţuri ! :clap: nu ştiu ce părere are mg, dar mie m i se pare grozavă ideea (mai ales că n-am grădină) :) Hmmm... :gandit: verdeţuri proaspete... un colţ de balcon .... :idea: îmi îmbunez şi şeriful c-o tufă două de ardei iuţi ! :evil:
 

AndreiT

New Member
@VreauSaStiu - in partea de sus mai trebuie montat un buzunar si o sa pun iedera si Clorophytum comosum (am procurat deja niste puiuti :D ) cat despre coleus, cred ca o sa il mut jos de tot pe stalp si o sa ii iau un pic din varfuri ca sa devina mai bogat.

@Iris arata bine si buzunarele alea singura diferenta ar fi de inaltime, dar cred ca pe tine nu te intereseaza sa se acopere cu plante.
 

AndreiT

New Member
Am revenit cu poze actuale:

(primele 4 sunt de la colt iar ultimele 8 de la stalp)

https://picasaweb.google.com/andrei.tig ... directlink



Coltul, fiind plantat primul si avand plante mai mari de la inceput, a luat avant si imi place din ce in ce mai mult cum arata. La stalp inca ma joc cu buzunarele, partea frumoasa este ca poti schimba ordinea lor in 2 miscari :D .
 

AndreiT

New Member
Dupa aproape un an, revin cu noi poze la proiectul buzunare pe perete. Dupa cum vedeti, florile se dezvolta f bine, coltul imi place la nebunie si fata de cum arata inainte, acum are un farmec aparte. Stalpul a inceput sa capete si el o forma draguta, trebuie sa fac ceva la ultimele 3 buzunare de jos, pentru ca nu imi plac inca. Cat priveste ingrijorarea unora privind mucegaiul, pot sa spun ca nu a aparut deloc in toata aceasta perioada.

Linkul catre albumul complet, unde se poate vedea evolutia https://picasaweb.google.com/andrei.tig ... directlink









 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este chiar foarte,foarte reusit.Si daca tu ai reusi sa micsorezi un pic pozicile ar fi PERFECT!!!Imi place mult cum a a evoluat.Felicitari! :D
 
Sus