Sprekelia

D

dyayzh

Guest
Nici la mine anul acesta bulbii nu dau cre-un semn ca ar dori sa incerce o inflorire :(
 

akhalteke

Member
Bulbul meu m-a lasat masca: pe langa faptul ca tija a crescut mult pe parcursul zilei de ieri, azi am constatat cu surprindere ca da si a doua tija.Frunzele sunt micute.
 
Bulbul este cumva din comanda comuna de la florianabulbose?
Ar fi interesant, daca iti place, sa polenizezi floarea cu un hippeastrum daca ai polen sau sa o polenizezi cu propriul sau polen sa vezi daca il accepta si creste capsula cu seminte.
 

akhalteke

Member
Bulbul nu e din comanda comuna, l-am cumparat de la noi din piata.Cred ca voi incerca sa o polenizez cu un hippe, sper sa ii prind infloriti in acelasi timp.Multumesc pt idee!
 

akhalteke

Member
Da, la noi in piata mare, in Arad. E bulb de la Holland Park, nu stiu de unde ii aduc. Omul saracul nu prea are habar ce vinde. Eu vazusem Sprekelia la el de cateva zile apoi am mers dimineata si i-am spus ca vreau sa cumpar. A zis sa imi caut eu, ca el nu stie ca are asa ceva si care e aia :rofl: . A fost distractiv. Mai avea vreo 2 sau 3, eu l-am ales pe cel la care am vazut ca avea o mica frunzulita si se pare ca am ales bine, de ma bucura cu 2 flori din prima. :)
 

akhalteke

Member
Multumesc!
Azi am vazut ca mai au 1 bulb de Sprekelia, iar din "neamul" lor, mai au Hippe Striped (18 lei) si Belladona (10 lei).
 

adrianam

Well-Known Member
La mine au rasarit mai multi, s-a inmultit intre timp, ca are ceva ani de cand este la mie. Astept sa vad daca vor inflori si puii, ca sper ca bulbul mare va inflori!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cu mare placere,Laura!
Ma bucur mult ca iti place si ca ai prins-o inflorita.
Sa ai parte de ea!
 

poxicuta

Active Member
Eu am avut un singur bulb din comanda comuna de la Floriana Bulbose Italia dar am doua vase pline cu pui rasariti de la el , a trebuit sa-i impart in doua vase!
 

popescu gp

Well-Known Member
Eu bulbii ii am de la Verberge din Olanda de 2 ani;pana acum in fiecare an au inflorit,dar anul acesta vad ca nu vor,mai astept.Felicitari celor infloriti.
 
Sus