Sprekelia

cornelia

Fondator
Membru staff
Tin sa va anunt ca bulbul meu grasut face floare, frunze si probabil pui in acelasi timp. Tratamentul care a dat asemenea roade a fost abandonul total. :rofl: Se pare ca i-a placut. I-am permis sa se descurce singur.
 

Edelweiss

Active Member
Se mai pot inmulti din seminte. Insa fiind planta dioica si ca sa obtinem seminte viabile, trebuie polen de la alta planta. Prin urmare, mai devreme sau mai tarziu, proprietarii de sprekelia se vor incuscri cumva :) :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fereasca Dzeu sa te incuscresti cu cine nu ti-ai dori :evil:

Cornelia......quod erat demonstrandum :)
 

ghia_don

Active Member
Este perfectiunea intruchipata .. nu degeaba a fost numita "cea mai frumoasa" :) .
Nu ma asteptam sa ma incinte atit, dar a facut-o cu prisosinta...
 

marirogo

Active Member
Va rog un sfat ! Mi-am cumparat si eu saptamana trecuta un bulb de Sprekelia, care avea 3 frunzulite de vreo 30 cm.L-am pus in ghiveci si l-am udat, dar frunzulitele s-au uscat toate. Ce sa fac incontinuare, sa intrerup udatul si sa-l las in repaus sau sa-l mai ud mai rar? Ma tem sa nu putrezeasca bulbul....
 

Roxana

Active Member
intra in repaus din octombrie pana in februarie, atunci poti sa-l scoti din pamant, si sa-l pui in nisip si raresti udarile. Vara face o mica pauza, stagneaza ca sa poate reinflori la inceputul lui septembrie. Acum poti sa il uzi in continuare (dar nu cred ca va mai inflori la toamna) sau poti sa-l lasi in pace sa se odihneasca.
 

akhalteke

Member
Frumoase mai sunt! Sa va bucurati de ele!
Si eu am cumparat un bulb acum vreo 2 saptamani, l-am plantat iar acum deja face tija. :D Abia astept sa ii vad floarea.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Micha si eu zic ca este pui insa nu iti fa probleme pentru ca va inflori cu siguranta.
La mine au inflorit si sunt bine intrati in vegetatie bulbii.Frunzele sunt mari deja asa ca nu e ca si la Amaryllis.
Anul trecut in schimb, daca bine imi amintesc, intai au inflorit si pe urma au intrat in vegetatie.Deci e dupa bunul lor plac.
:D
 
Sus