Sprekelia

claude

Well-Known Member
Moderator
Am vazut ca multa lume se plangea de-a lungul timpului ca nu i-a inflorit. eu n-am avut, dar am citit undeva-deocamdata nu-mi amintesc unde, o sa caut- ca are nevoie de repaus peste iarna, ca sa infloreasca, cam 3 luni... Fiindca face parte din familia Amarylidiaceelor, se cultiva ca si hippeastrum.Foarte frumoasa floare, mi-a facut si mie cu ochiul...
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
si eu am un bulb ,vara trecuta am primit de aici de pe forum ,dar nu mai tin minte de la cine :oops: trebuie sa ma uit in caietel ,si dupa nici doua sapt a inflorit ,e tare frumoasa :D maine o sa caut poza si va arat :D acum e in repaus :D
 
D

dyayzh

Guest
Mie sprekelia imi place fff mult, dar o consider planta de unica folosinta deoarece in 3 ani a inflorit doar la cumparare :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu cum se face :wink: darmereu va tin companie :)
As putea sa o fac si la lucruri mai bune.De ex.infloritul bougilor iarna :rofl: :rofl: :rofl:
 

michaela

Active Member
Este o bulboasa tot din marea familie a amaryllidaceaeelor aici voi va plangeti de Sprekelia formosissima -ceea ce este important la aceasta planta se pare ca in perioada de repaus sa fie total uscat substratul,(dar asta o stiti de la hippe :wink: ) iar o replantare sa se faca doar daca este musai necesar, nu-i place sa-i fie deranjate radacinile expunere la soare minim 6 ore pe zi...
Din toate bulboasele mele... nu stiu de ce n-am achizitionat una :) , cred ca nu mi s-a parut a fi floarea prea mare... n-am idee- insa mai toate bulboasele mele stau la rece si fara apa si... le merge super :D
Cred c-o sa incerc si eu cu doamna. o sa-mi achizitionez una pana la coada :)
Ati incercat sa o tineti la rece si neudata timp de 2-3 luni?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu DA.Si anul trecut si anul asta.Ba anul asta chiar de prin septembrie am scoas-o din "circuit".Sa vad ce va face.........
 

michaela

Active Member
si nemutata din ghiveci? :?

in fine dupa ce incepe sa intre in vegetatie... expune-o mai mult la soare... poate daca se bronzeaza o sa-i placa :) e o planta din sudul mexicului asa ca n-ar strica mult nisip in substrat, pentru un drenaj ok.
eu va tin pumnii!! :D
 

ana popa

Member
Sannamaria, sprekelia cred ca o ai de la mine. Ma bucur ca a inflorit anul trecut, din pacate ale mele 2 nu au binevoit sa infloreasca. Peste iarna eu le-am udat cate un pic deoarece am si un iris mic in ghiveci, maine am de gand sa scot irisul de acolo si sa las bulbi de sprekelia in repaus o luna, doua.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
ana popa a spus:
Sannamaria, sprekelia cred ca o ai de la mine. Ma bucur ca a inflorit anul trecut, din pacate ale mele 2 nu au binevoit sa infloreasca. Peste iarna eu le-am udat cate un pic deoarece am si un iris mic in ghiveci, maine am de gand sa scot irisul de acolo si sa las bulbi de sprekelia in repaus o luna, doua.
sarut mina ana :oops: ai dreptate ,tu mi-ai trimis ca bonus !atunci nici nu stiam ce fel de bulb e [ spre rusinea mea] :oops: si cum am pus in pamint ,cred ca nu a trecut nici o saptamina si a si inflorit ! toamna l-am bagat in pivnita ,de atunci nu a primit nici macar un pic de apa ! sper ca in primavara o sa infloreasca iar :D
 

Tina

Active Member
Asa am tinut-o si eu.. toamna o bag la culcare, nu o ud toata iarna si primavara, fara sa o mut, o trezesc din somn.. cred ca asta a mea merita bataie.. :x
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
acum chiar sunt curioasa daca o sa infloreasca anul asta :? astazi m-am dus sa caut in pivnita dar nu mai stiu unde e :ros_unghii: cred ca e ratacit printre muscate ,leandrii si toate alea :oops: in primavara o sa-l gasesc cind scot florile in curte :)
 

dana_rusu

Member
La mine fiind primul an cand o am dupa ce am primit-o si plantat-o intru-un ghiveci am aflat de la voi ca este planta de camera nu de gradina,am udat-o bine asa cum am gasit scris aici si acum mi-a facut surpriza sa gasesc bobocii maricei,of nu se mai incalzeste o data sa o scot la lumina pe hol.
 

ana popa

Member
Aseara, in sfarsit, am scos irisul din ghiveciul cu sprekelia. Jumatate din radacinile din ghiveci erau putrezite, erau radacinile unuia dintre bulbi, ca noroc e atacat doar putin la baza. I-am scos pe amandoi si i-am lasat sa se usuce.
 
D

dyayzh

Guest
Deoarece vechii bulbisori nu au mai dat de 2 ani nici un semn ca ar dori sa infloreaasca, am cumparat un bulb mare de la Kertimag :evil: Daca nici el nu infloreste...o sa-i exilez pe toti intr-un colt de balcon :twisted:
 
Sus