Sporul casei (Impatiens)

sini

Well-Known Member
gradinar1 a spus:
E foarte frumos, Sini, asa cu floare dubla! E impatiens new guineea?
Nu stiu cum il cheama.Il am de foarte multi ani.E ca un mini trandafiras roz.Nu prea am reusit sa-i prind culoarea:geamurile de la balcon sunt maron-oglinda.
 

Pocalinda

Member
Din acesta roz trandafiras va pot da eu lastari la primavara :) Ingrijit bine ajunge un pomisor plin de floricele, are inflorire continua.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Pocalinda, multumim! :hug: Sa ma treci si pe mine pe lista, te rog, e foarte frumos impatiensul...
 
Buna, sporul casei pe care l-am avut era curgator, al meu a trait trei anisori pana a inghetat.. :( asa ca va trebui sa cumpar altul, asta e.
 
In ce conditii de lumina le tii? au tendinta de a se rasuci dupa lumina, nu le uda tare, doar un pic o data pe saptamana e de ajuns in aceasta perioada, sa nu le tii nici la caldura excesiva, nici la frig!De obicei rasucire frunzelor apare in mediu uscat,asa ca atentie!
 

belisima

Well-Known Member
si eu am roz batut,am avut si rosu cu niste spice albe dar...acum sunt niste bete putrezite :cry: nu cred ca o sa mai dea vreunul,cred ca au avut ceva daunatori,au avut niste cristale pe frunze :roll:
 

belisima

Well-Known Member
ce va fac impatiensii?eu am 4 jardiniere lungi in care am pus achimenes insa vad ca nu vor deloc sa iasa,mai au timp 2 saptamani :) pana ajung in bucuresti,intentionez sa iau un pachet de 10 sa umplu jardinierele..ati vazut pe undeva?ma intereseaza mai ales sa aiba mai multe culori in pachet.
 
Sus