Sporul casei (Impatiens)

sicamin

Member
Cred ca la tratamente ar trebui ,dar iti spun si aici.
Pun la fiert 1/2 l apa si cand clocoteste pun 250 gr. ardei iuti si opresti focul. Pui capac si lasi pana se raceste.Strecori si solutia o amesteci cu 5 l. apa.Pui in pulverizator si storpesti plantele si pamantul.
 

carmenushka

Active Member
Si impatiensii mei, 2 la numar, invloti, sunt acum plini de flori dupa ce toatra vara m-au chinuit cu painajenii astia care s-au intins apoi si la alte plantute cand eram in concediu. Am crezut ca am scapat dar frunzele de varf tot dau semne de boala, sunt patate si se chircesc, le-am tot rupt dar nu inteleg, sunt 10 grade pe balcon, e umezeala si rece, nu mor orataniile alea de painjeni la asa temperaturi mici?
 

fisulix

Member
Si eu am avut de-a face cu acesti inamici asta vara , dar stropind de 2 ori cu 2 acaricide diferite am reusit totusi sa scap de ei...Ai tai poate au devenit imuni...ca am inteles ca dezvolta repede imunitate la acaricide ... :(
 

nki

Member
am si eu 2 plantute de sporul casei ,din cel dublu ,ce fac peste iarna cu el ? as vrea sa nu-l pierd ,unul e alb ,e deosebit ,cum il trec iarna?
 

carmenushka

Active Member
Impatiensii trebuie tinuti la racoare dar feriti de inghet. Si cel mai bine, sa ai si lastari pusi in apa la inradacinat ca nu stii cand se supara o data si mor asa nitam-nisam!
 

cory_helen

Active Member
asa e, carmen... si mie mi-a murit unul fara veste... acum vreau sa un la prins, ca am gasit la serviciu...

se poate pune acum la prins sau mai in primavara?
 

nki

Member
pot sa le tin in pivnita ? au un pic de lumina si racoare dar nu ingheata ... oare le-o place sau undeva in casa la lumina mai puternica?am pus si lastari si au facut deja radacini si sunt in ghivece deja ... cu ei ce fac ? i-am pus in casa in fata geamului ,e bine asa? :?
 

nki

Member
mersi de raspuns ,asa m-am gandit si io :) dar asteptam o parere mai competenta ,mersi :D
 

Pocalinda

Member
Dupa o asa iarna lunga toti impatiensii mei au de suferit, frunzele sunt afectate, nu mai sunt asa verzi, au o tenta de incretire. In plus de asta,toate varfurile lastarilor s-au topit, deci frunze noi nici o sansa sa apara....I-am tuns drastic, in speranta ca-i salvez dar nu a dat roade, aveti idee cu ce as putea sa-i stropesc? :cry:
 

adrianam

Well-Known Member
Am incercat si eu sa trec peste iarna cu unul dar nu am reusit!
Acum am cumparat cativa puiuti mici care deja s-au pus pe inflorit!
 

Pocalinda

Member
E primul an in care mi s-au prapadit, trebuie sa fie un vizitator nedorit, nu vad alta cauza...Dar care? :cry: Nu are nimeni vreo idee, please?
 

kerkyra

Well-Known Member
Poate paianjenul rosu? Am patit-o si eu cu doi anii trecuti, dar de doua ierni trec cu bine unul roz batut, chiar se face foarte stufos incat l-am tot tuns. Poate ii place la munca, ca e la serviciu :D
 

Pocalinda

Member
Ma gandesc ca se poate sa fie paianjenul rosu, au fost pe acelasi pervaz cu hibiscusii. Dar hibiscusii nu au nimic, sunt plini de flori.
O sa-i stropesc preventiv, merci Corina.
 
Sus