Sporul casei (Impatiens)

Nicolle

Member
Imi place aceasta floare foarte mult dar nu rezista la mine.Am avut 3 si mi s-au uscat.Face niste bobite albe in varful frunzei si este lipicios,dupa care ii cad toate frunzele.
 

Roxana

Active Member
si al meu a murit. bobitele acelea albe nu au legatura cu caderea frunzelor. asa avea si al meu, sunt bobite de glucoza.
 

Blitz

Active Member
Cred ca si fiul meu are asa un impatiens pe balcon, dar nu sunt sigura. Din pacate, planta incepe sa aiba probleme. V-as ruga sa ma ajutati:

1. Este impatiens sau altceva?
2. Ce ar putea sa aiba si cum s-ar putea trata?

Mentionez ca balconul este inchis si orientat spre vest.


Pozele pe care mi le-a trimis:

http://blitz1959.sunphoto.ro/Planta_bolnava/22530209
Multumesc anticipat!
 

Roxana

Active Member
la ce te referi prin "incepe sa aiba probleme"? Ii cad frunzele, se maroneste tulpina....?
 

Blitz

Active Member
Uita-te, te rog, am pus pozele pe Sunphoto (dar am uitat sa le atasez in prima faza :oops: ).
 

Roxana

Active Member
da, este Impatiens si cred ca i se ofilesc frunzele din cauza excesului de apa sau parca sunt ca niste intepaturi galbene, nu? daca da, este din cauza paianjenilor rosii. nu ai observat panze de paianjen printre frunze sau lastari?
 

magda

Active Member
Moderator
Trateaza planta si pune la prins lastar din ea. Cultivalurile de impatiens, cum este acesta au viata scurta; circa 1 an. Am avut doi si atat au trait.Am pus-o pe tipa de la florarie sa se intereseze la en-grosist si asta i-a spus.
 

sicamin

Member
Impatiensul este atacat mai mereu de paianjeni ,dar daca e tratat din timp isi revine ,chiar daca mai pierde cateva frunze. Cred ca al tau are paianjeni ,dupa cum sant frunzele.
Pe al meu l-am stropit de vreo 2 saptamani ,si apoi l-am bagat inauntru(era afara pe terasa).Si-a revenit si a inceput sa infloreasca mai departe.
 

sicamin

Member
Eu sant mai "ecologista" :rofl: si chiar acum am facut ceva tratament din ardei iuti ,ca am mai multe plante pe care le-am adus de afara si vreau sa le stropesc.
 
Sus