Sporul casei (Impatiens)

Roxana

Active Member
este foarte frumoasa!! sa te bucuri de ea.
ai de unde sa tai un lastar sa-l pui la inradacinat. succes!
 

anette_b

Member
multumesc !
incerc sa iau un butas . cam cati cm sa aiba?
nu am nisip curat , am gasit langa un bloc nisip dar cred ca e plin de...si trebuie sa il spal.
 

Roxana

Active Member
pai butasii sa aiba in jur de 5-7 cm. (vad ca Impatiensul tau nu este foarte inalt si poti sa tai un butas chiar de la suprafata pamantului)inradacinarea se produce relativ repede in 3 saptamani.
daca nu ai nisip, merge si fara.
 

Roxana

Active Member
cu placere si sper sa reusesti!
stai linistita, de asta suntem aici, ca sa raspundem la intrebari si sa ne ajutam unii pe altii.....macar sa te lamuresti. :)
 

valentyna

Member
nu prea ma dau in vant dupa plantutza asta,am luat in primavara un butas de la cineva si l-am pus intr-un ghivecel in gradina.nu prea l-am supravegheat,l-am lasat in voia sortii.acu e mare,a si inflorit.e rosu cu putintel alb. :wink:
 

anette_b

Member
pe langa impatiensul de noua guinee mai am si unul roz , comun. in iarna a crescut urat , lung si bolnav si era sa se usuce. primavara l-am tuns de la baza si si-a revenit , are multi lastari sanatosi , a crescut ca o tufa.... dar nu infloreste , sau cred ca are un boboc....e batran ? nu il ajuta ca l-am tuns ?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Super fain rozaliul!!!
Eu am unul piticut cu floare batuta,cand ne vedem ti-l dau tie.E rosu cu alb.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Cand le-am vazut in piata si erau numai 2 lei,e drept ca micute,dar stiam ca nu-s pretentioasa,nu am rezistat.
 

Roxana

Active Member
iudit, sunt superbi! sa te bucure cu multe flori.

Impatiensul meu nu este prea bine.....i s-au ingalbenit o gramada de frunze si au cazut... :(
 

Roxana

Active Member
este posibil.....il tin pe balcon, dar nu am unde sa-l pun mai la racoare....in toata casa este destul de cald.
 
Sus