Sporul casei (Impatiens)

sonia_i

Active Member
al meu tocmai a dat coltul :(
i-au picat toate frunzele, apoi a putrezit radacina si a sfarsit la container ...
 

Carmen 1

Member
Am primit si eu trei puisori,oare sa-i pun in pamint sau sa-i tin in apa pina fac radacinute...Intreb ,ca poate mi-or inflori si mie asa frumos ca ai tai... :)
 

carmenushka

Active Member
Luciana35 a spus:
Pentru ca cei din vara trecuta au decedat mi-am cumparat altii....sper sa le mearga bine ca mi-s tare dragi:
Exact asa am luat si eu, prea sunt frumosi! Dar ce sa faca cum cu ei pe caldurile astea? I-am bagat in casa ca e o temperatura mai suportabila dar au inceput s ale cada bobocii :cry: Ce sa le mai fac?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In frigider :mrgreen: Glumesc urit :( Sa-mi fie rusine :( Carmen sper sa nu te superi.............un fel de haz de necaz.
Dar acum serios sa stiti ca este teroare pentru toate plantele care iubesc racoarea deci si impatiensii .Nici umbra nu le mai creaza acea stare de confort pe care ar trebui sa le-o dea.Vorbesc de zona noastra..............Copacii nu mai fac fata :cry: :cry: :cry: Si eu sunt tare suparata :(
 

Roxana

Active Member
Eu tin Impatiensul in casa. Desi este foarte cald si aici, al meu este mereu inflorit si se simte bine. Il ud des si cam atat.
 

carmenushka

Active Member
Gabiuta a spus:
In frigider :mrgreen: Glumesc urit :( Sa-mi fie rusine :( Carmen sper sa nu te superi.............un fel de haz de necaz.
Cum sa ma supar?! Tocmai pe dumneavoastra! sa vedeti ce fericite sunt plumeriile si bebe adenium, e raiul lor la mine pe balcon, caldura, soare si le mai fac si umezeala cad mai pun rufe la uscat :)
Acum revenind la Impatiens, le-au cazut in 2 zile toti bobocii, dar n-am ce sa le fac, astia luati de la florarie sunt hipersensibili, mai am pe balcon rasaduri de impatiens pus de mine cam tarziu in primavara, dar stand numai pe balcon s-au adaptata si vad ca nu le pasa de canicula, stau intr-un colt umbrit si ii stropesc bine seara.
 

carmenushka

Active Member
Daca sunt frunze de la baza nu cred ca e problema...stiu ca mama avea unul care la fel facea "chelea" la baza si se lungeau lastarii. Trebuie "coafat" daca e in ghiveci
 

Roxana

Active Member
da...sunt frunzele bazale. dar au inceput sa se ingalbeneasca de o data si am crezut ca are ceva. pai atunci o sa o tund la toamna, dupa ce i se trec florile. :?
 

carmenushka

Active Member
Eu asa cum ma plangeam, am luat 2 frumuseti cu flori involte si acasa, dupa 2 zile le-au picat toti bobocii.De teama sa nu-i pierd am rupt lastari mai maricei si i-am pus la inradacinat. Am continuat sa-i ingrijesc, stropinde-i zilnic ca sa nu sufere de uscaciunea din apartament. Acum surpriza! au bobocei noi si lastarii din apa au facut toti radacini
 

Roxana

Active Member
bobocii le-au cazut fiind le-a fost schimbat locul. imi pare bine ca ai reusit sa inradacinezi butasii. sa te bucuri de florile lor. :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu se vede poza.
Ca sa aiba mai multi lastari, trebuie tunsa si lastarii tunsi ii pui la inradacinat in apa sau direct in pamant. Nu se inmulteste prin frunza.
 

Roxana

Active Member
anette, linkul nu e bun.

pai pur si simplu tai un butas de la planta mama si il pui in pamant+nisip sau chiar in apa. prin frunze nu ai sanse de inradacinare.
 
Sus