Sporul casei (Impatiens)

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Intrebare:daca este in plina floare si ii ies radacinile din ghiveci este bine sa-l transplantez acum sau mai astept?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Saru'mina.Ca intotdeuna draguta.
Oricum m-am hotarit sa ma las de flori complicate...trec la.....buruieni....Din astea am o gramada si apar unde nici nu te astepti...Si mai ales cresc singure :tavalit: :wink:
 

foxy

New Member
am si eu un exemplar de sporul casei de vre-o 3 luni. Cand l-am primit era micut
, dar acum e o adevarata "tufa"
Problema e ca au inceput sa i se pleosteasca frunzele. Doar cele din varf mai sunt indreptate in sus. Cu toate ca e plin de flori am impresia ca ceva nu ii prieste. Nu i-am schimbat locul sau alt factor de crestere. Aveti cumva idee ce se intampla cu el? nu as vrea sa il pierd!!!!
 

foxy

New Member
uitasem ceva!!!!! mai am un impatiens micut caruia i-au crescut radacinile intr-un pahar. cand l-am platat avea chiar si o floricica. l-am scos afara pe balcon, sperand sa aiba mai mult soare, dar cred ca i-a cam daunat vantul (la constanta bate cu nadejde) si i-au picat toate frunzulitele. acum e in casa si i-au dat niste frunzulite dar nu stiu daca sa-l mai pastrez sau sa renunt la el. oare o sa mai traiasca?
 

roxy

Member
impatiensul meu frumos a inflorit pana a ramas fara boboci (nu au picat dar i-a mers atat de bine ca a fost mereu plin de flori). mai are cativa dar stiu ca trebuie ciupit ca sa faca altii.
acum vine intrebarea mea: cum il ciupesc? :oops: . ii rup putin din varfuri? cat rup? pana la primul rand de frunze?
multumesc.
 

Alinuca

Member
Am si eu un impatiens care anul trecut a fost bolnav.Acum si-a revenit dar nu tine florile.Cad toti boboceii.Oare din ce cauza?
 

vciupa

Member
Al meu a fost bolnav, avea pe frunze niste cristale ca de zahar.
L-am stropit cu Mospilan si l-am stropit alternativ pe frunze cu apa la temperatura camerei.
Si-a revenit.
Eu il ud cu apa fiarta si racita si il fertilizez cam o data pe saptamana.
Trebuie sa fie mentinut cam tot timpul umed, dar sa nu balteasca.
 
A

Anonymous

Guest
VCIUPA, nu mospilanul l-a salvat...el avea acarieni (si poate chiar mai are) . In caz ca observi iar,nissorunul e mama lor.
Unul din impatiensii mei plantat in gradina :


este in semiumbra,udat cum se nimereste ( rarut, cu furtunul direct de la pompa) si nefertilizat niciodata.
 

sicamin

Member
Impatiensul meu s-a topit definitiv. Prima data i-au cazut bobocii ,apoi frunzele. L-am stropit cu mospilan ca ramansese doar niste bete, dar erau tari. Acum s-au muiat si tulpinitele si nu mai pot face nimic. :cry:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
bbv

Idem,ca si Sicamin si inca de 3 ori.Cu asta am renuntat definitiv.E vb de cel cumparat din magazine cu frunza mai mare.
 

Gabriela

Member
nici la mine nu ii merge bine impatiensului....am primit cadou unul luat din florarie si deja a inceput sa dea semne de boala....am luat de la sora mea din sera "n" ghivece si nici unul nu rezista mai mult de 2-3 luni.mor plini de flori.si toti sunt din soi pitic. singurul pe care il am, care a rezistat si are nenumarati copii si nepotei, nu e din soiul acela pitic cum sunt prin florarii...creste foarte inalt si trebuie sa il tot tund...atat doar ca in ultima vreme nu mai vrea sa faca flori.. :evil:
 

roxy

Member
toti impatiensii mei sunt in carantina :( . i-am izolat si ii supun la stropiri desi nu stiu exact cu ce ma lupt, probabil cu lipsa poftei lor de viata. sunt foarte sensibili. doar unul pe care l-am prins in primavara nu are nimic...deocamdata
 

roxy

Member
initial cu mospilan, dar am inteles ca poate au acarieni si acum cu nissorun. la ai mei li s-au decolorat frunzele si au picat sau pur si simplu s-au uscat.
 

Roxana

Active Member
Totusi nu e bine sa le aplici tratament daca nu stii ce au. S-ar putea sa-i pierzi. Si asa Imapatiens sunt sensibili la boli si la tratamente. Ai grija!
 

Gabriela

Member
la ai mei li se ingalbenesc fruzele.sunt plini ochi cu flori si daca nu as mai fi trecut prin aceeasi experienta cu ei...as zice ca sunt ok..dar stiu ca e inceputul sfarsitului.au si ai mei acele cristale de care spuneti voi,inclusiv cel pe care il am de cativa ani...dar nu sunt acarieni..pur si simplu parca sunt niste lacrimi din frunza....si asta nu i-a daunat niciodata impatiensului meu
 

Roxana

Active Member
Si al meu are frunze galbene si acele cristale pe frunze ca niste bobite de zahar, dar nu stiu ce sa-i fac.
 

Gabriela

Member
mi-au ramas tulpinile goale bat...si devin din ce in ce mai transparente...in curand se vor inmuia...si gata...in plus frunzele care nu sunt galbene au un aspect albicios...parca ar fi prafuite...dar daca dai cu degetul pe ele nu se ia nimic..pur si simplu asa se coloreaza...
 
Sus