Sporul casei (Impatiens)

andrada2003

Member
Am si eu aceeasi intrebare-problema ca si Isabella: am pus seminte de Impatiens (direct in gradina), au iesit deja de-o palma, sunt foarte dese, verzi, tulpinutele sunt puternice si stau drept, dar nu vad nici un boboc. Le-am plantat prin aprilie. Au avut o perioada cand n-au dat nici un semn, apoi, dupa o furtuna tzapana de acum 1 saptamana, au inceput sa creasca grozav. Am mai multe tufe (am plantat haotic, nepriceputa de mine), dar nu se vad boboci la niciuna. Stie cineva daca am vreo sansa sa imi infloreasca anul asta?
Nu de alta, dar am avut asta-toamna un ghiveci cu impatiens roz cumparat din florarie si l-am pierdut dupa 2 luni. Poate fiindca l-am tinut in casa si ii era prea cald, poate din alt motiv,cert este ca zau nu mai vreau sa pierd florile astea, dar nici sa am doar tufe infrunzite si fara boboci.
Multumesc anticipat cui imi da vreo deslusire!! :?
 

adana

Member
cum sa nu ne placa.chiar daca mie imi plac frunzele mai mult,ca sunt patate.poate cand mai creste imi dai si mie un lastarel.
si al meu e mare si infloricios.e plin de floricele :wink:
 

victoria222

Active Member
foarte frumoasa floarea :visator:

eu am avut un impatiens mununat, cumparat la mijlocul lui mai.ii mergea bine...pana a inceput sa nu mai faca boboci. am incercat sa il ud mai rar, insa nu l-a ajutat.a inceput sa se innegreasca la varfuri si mai ales la frunzulitele mici( asa cum i se intampla gardeniei cand ii cad bobocii)iar intr-o saptamana au inceput sa i se pleosteasca unele frunze mari.aceste simptome imi sugerau putrezirea radacinii.azi dimineata, cand am vazut ca moare inevitabil, am tiat-o si am pus patru lastari la inradacinat in pamant.poate poate ma aleg macar cu unul in schimb.
dupa toate astea, curioasa fiind am zis sa examinez planta bolnava cu atentie. asa ca am scos-o din ghiveci si am ramas uimita: radacinile nu erau deloc putrede, dar erau incredibil de dese si compacte, ca nu puteam baga cutitul in ele.. :eek: aproape la fel de mari ca planta(desi o pusesem in luna mai intr-un ghiveci mai mare,radacinile nu prea s-au extins, avand forma si volumul primului ghiveci). atunci am inceput sa scormonesc radacina, fara mila ,cu un bat si ce credeti ca am gasit?niste bile galbene, mici, parca erau niste oua de insecta.am spart una si avea ceva lichid inauntru..le-am facut si fotografii:

1 asa arata floarea:
http://picasaweb.google.com/victoriafin ... 2821454322
2 cu asta am ramas acum:
http://picasaweb.google.com/victoriafin ... 9487643474
3.bilele de la radacina:
http://picasaweb.google.com/victoriafin ... 8220519170


m-am gandit ca bilutele acelea sunt ingrasamant, si eu am mai udat floarea cu ingrasamant de vre-o doua ori, nestiind de bilute...poate asta a omorat-o?
stie cineva ceva despre acele bilute?si e normal ca impatiensul sa aiba asa radacina stufoasa?
multumesc
 

MERY

Active Member
este adevarat ca poate fi ingrasamant ! eu am vazut la florarii ceva asemanator cu ce ai tu in poza si aratau de fapt ca un fagure de miere ,bine la dimensiuni mici ,probabil puse in pamant cu timpul se descompun ,iar in privinta radacinilor nu stiu ce sa-ti spun...
 

ena

Member
Bilute din acelea am avut la multe plante cumparate si la care puneam si eu ingrasamnat dar nu a murit nici una. Eu cred ca plantuta ta a murit din alte cauze. Am patit-o si eu cu impatiens si nici acum nu stiu ce a avut. Oricum sunt foarte sensibile la acarieni.
 

magda

Active Member
Moderator
hibrizii astia de impatiens au viata scurta - maxim un an, asa ca nu posibil sa nu fi gresit cu nimic :(
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu am un lastarel de impatiens primit de la Adana (multumesc :* ) - el dragutl s-a prins dar uitandu-ma azi la el am gasit un fel de bobite translucide si lipicioase pe marginea frunzelor, ca niste bobite de zahar. Aveti idee care-i baiul??? :?
 
Sus