Spirala condimente

Marcela

Member
Buna dimineata si buna sa va fie toata ziua! :D

De ceva vreme ma bate gandul sa fac o spirala de condimente. Probabil ca vom trece la treaba saptamana asta, dupa ce terminam de amenajat straturile inaltate de tip gaura-de-cheie. Atunci vom pune si poze cu etapele construirii ei.

Pana atunci, ar fi interesant de stiut daca este cineva pe forum care are o astfel de spirala si ce plante cresc acolo.

Marcela :rose:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Are vreo anume semnificatie daca sunt puse in spirala?Ceva gen piramida?Sau pur si simplu pentru design?
 

victoria222

Active Member
Marcela, am vazut un material pe net in care un profesor de Permacultura povestea despre spirala de plante aromatice din gradina lui personala si aceasta avea in capatul spiralei, jos, o mica balta in care se scurgea apa in plus de la ploaie sau de la udari. Iar alaturi de spirala a plantat un artar japonez care umbrea balta. Cum bine stii, langa un ochi de apa toate plantele se invioreaza, asa si condimentele lui. Poti vedea materialul aici, la cursul 4: http://courses.ncsu.edu/hs432/common/podcasts/
 

Marcela

Member
Multumesc mult :D
Pun linkul la Favorit. Da, am vazut in carte cum se face, eram curioasa daca are cineva de pe la noi.

Marcela :rose:
 

anknic

Active Member
cum arata spirala asta? ma bate gandul ca e o idee minunata pt.cei care n-au prea mare gradina (ca mine adica...), dar nu ma prind deloc cum ar arata!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Imi place si mie ideea dar revin cu intrebarea:eek:are are in afara de utilitate mai are si o alta conotatie?
 

anknic

Active Member
pai pe o poza si scrie ca pui plantele mai iubitoare de apa in partea de jos.

pe mine ma bate gandul sa imi fac si o chestie din aia cu saculeti textili de pus pe perete, da' inca nu am "dibuit" materialul din care sa o fac.
 

anknic

Active Member
ma gandeam io ca la asta te gandesti...da' n-am auzit de chestia asta pana acum, da' poate-i asa...
 

kerkyra

Well-Known Member
anknic a spus:
pai pe o poza si scrie ca pui plantele mai iubitoare de apa in partea de jos.

pe mine ma bate gandul sa imi fac si o chestie din aia cu saculeti textili de pus pe perete, da' inca nu am "dibuit" materialul din care sa o fac.
Anca, cand "dibuiesti" materialul sa-mi spui si mie, ca si eu sunt amatoare de condimente, masina de cusut, seminte, pereti pe care sa agat saculetii am, deci ma pot apuca de treaba :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In mod normal trebuie sa fie ceva impermeabil.Gen fis.Ca sa nu inceapa apa sa se insire pe pereti.Iar asta se gaseste.Asa ca fetelor........spor la cusut :D
 

anknic

Active Member
eu ma gandeam la ceva gen rafie (ca sa se scurga totusi apa in exces...da' s-ar scurge si pamantul) si pe spatele "chestiei" dublat cu folie ca sa nu ude peretele.

pana una alta ma gandeam sa fac din panza niste buzunare in care sa pun pet-uri de 2 l taiate si pe spatele "chestiei" sa pun folie.
 

dumitza

Member
Am vizionat si eu cursul nr.4 si nu m-am mai putut dezlipi de langa ecran.Omul asta e plin de resurse si de idei.Mi-a placut enorm tot ce am vazut acolo,chiar daca unele explicatii nu le-am inteles.Si eu imi doresc cam acelasi lucru o oaza de verdeata in jurul casei......si cu siguranta am sa fac si eu o spirala din aceea...nu stiu cand dar am sa fac :D :D
 

dumitza

Member
Marcela a spus:
Buna dimineata si buna sa va fie toata ziua! :D

De ceva vreme ma bate gandul sa fac o spirala de condimente. Probabil ca vom trece la treaba saptamana asta, dupa ce terminam de amenajat straturile inaltate de tip gaura-de-cheie. Atunci vom pune si poze cu etapele construirii ei.

Pana atunci, ar fi interesant de stiut daca este cineva pe forum care are o astfel de spirala si ce plante cresc acolo.

Marcela :rose:
Nu ne arati si noua niste poze cu straturile tip gaura de cheie?Am vazut pe google dar as vrea sa vad si unele adevarate.Sunt curioasa ce materiale ai folosit.
 

Marcela

Member
dumitza a spus:
Nu ne arati si noua niste poze cu straturile tip gaura de cheie?Am vazut pe google dar as vrea sa vad si unele adevarate.Sunt curioasa ce materiale ai folosit.
Trebuie sa uploadez mai intai pozele pe site. Dar le pun cat de curand.

O spirala foarte frumoasa, pentru iubitorii de suculente:


La Paris am vazut un perete de cateva etaje acoperit cu vegetatie, asa cu buzunarele, dar nu foloseau fas, ci un fel de material mai gros, cam ca materialele folosite la umplutura hainelor groase.

Marcela :rose:
 
Sus