sphagnum moss pentru marcotaj aerian

redknee

Member
Nu stiu cine se plangea ca trebuie sa-si comandce sphagnum moss de pe ebay ca la noi nu este dar va anunt cu bucurie ca acest muschi creste din belsug in zona lacului Belis-Fantanele in cateva zone de pe malul lacului.
Am vazut personal aceste zone si efectiv creste in prostie.
Sper sa apuc weekendul asta daca nu cel viitor sa dau o fuga sa culeg un pumn zdravan si sa-l cresc acasa pentru diverse intrebuintari.
Daca cineva era curios de ce am impartasit aceasta informatie: cum am spus cineva se plangea ca isi comanda de pe ebay acest muschi si... mi se pare putin peste mana sa comanzi de dincolo ce gasesti la malul lacului in propria tara :)
 

lorisl

Member
daca mergi sa iei fa si ceva poze, eventual nu lua numai un pumn, ia mai mult sa ne dai si noua :) ca pt noi studentii a inceput perioada in care te inchizi in casa pana uiti cum tre sa te legi la sireturi :) .cu prima ocazie fac o bere :)
 

lorisl

Member
VioletaB a spus:
offfff

:) Asa-i moda la voi , mamica ??? Aici, examenele-s o maxima distractie, iar cu invatatu' ..... :eek: ce-i aia ?? :)
eee, vorba aia, are mama doi baieti, unu-i destept, celelalt e la poli...
 

redknee

Member
pai iau si mai mult daca e cineva curios de el... cum pot lua un pumn pot lua si un sac... doar nu-l duc in carca pana acasa :)
sa vad doar daca pot weekendu asta sau celalalt...
mai am de mers si pana langa Baisoara sa culeg niste bucati de stanca si cateva plantute pentru Marmoset.
Sper doar ca inca am sange-n mine sa ma urc pe stancile alea unde gases ce-mi trebuie :ros_unghii:
Cat despre examene... eu am terminat acum 3 ani asa ca am cam uitat ce e aia sa inveti :evil:
 

lorisl

Member
pai daca poti sa imi aduci si mie un pumn ar fi ideal, imi zici numa unde stai sau unde ne intalnim si vin dupa el
 

redknee

Member
sa inteleg ca esti clujean, pai ne putem intalni oriunde in cluj doar sa apuc sa merg dupa el la fantanele, cum ziceam, weekendul asta sau celalalt in functie de cum imi impart timpul si de cum pot face rost de o masina inalta, preferabil jeep caci cu masina mea pe drumurile alea forestiere am sanse zero, sunt niste drumuri asa de sapate si de transate si pline de santuri ca in primii 10 metri masina mea ar fi cu burta pe pamant si rotile in aer :rofl:
 

lorisl

Member
stiu cum ii cu masina :) mie mi frica sa o urc pe borduri, dapai sa merg la vanatoare prin padure cu ea
 

vali

Active Member
Moderator
redknee a spus:
Nu stiu cine se plangea ca trebuie sa-si comandce sphagnum moss de pe ebay [...] mi se pare putin peste mana sa comanzi de dincolo ce gasesti la malul lacului in propria tara :)
Problema nu este ca nu s-ar gasi la noi in tara (e prezent prin mai toate turbariile), ci ca nu se comercializeaza, sau se comercializeaza foarte rar!
Personal, ma aflu in randul celor ce prefera sa-si cumpere (de pe-afara, sau de unde gasesc), pentru ca mi se pare mai peste mana sa ma duc sa-l caut, sa-l culeg, sa-l aduc acasa, sa-l intind si sa-l pun la uscat (oricum n-am spatiu), sa-l intorc, sa-l zapacesc, iar apoi sa-l depozitez. Asta in conditiile in care pentru 10-15 euro imi poate ”veni la usa” o caramida de 1/2kg, cantitate (sau volum, mai degraba) ce imi este suficienta pentru 2-3 ani. Si mai dau si la prieteni :) .

Pe de alta parte, e-adevarat ca ar fi placuta si o iesire in natura, ocazie cu care sa poti aduce acasa si un sac de sphagnum, sa-l arunci in gradina din spate, la soare, sa-l lasi sa se "bronzeze" cateva zile, iar apoi sa-l pui in magazie. :D
Dar pentru mine, toate acestea raman deocamdata la nivelul de "as vrea eu!"
 

redknee

Member
La borduri ma mai bag daca nu-s exagerat de mari dar pe drumurile alea forestiere nu pot oricat as vrea. Se cara lemne pe acolo trase de tractor si sunt niste santuri de si jeepurile fac urat... nu ca nu vreau eu dar masina e de alta parere :)
si sa ma duc pana la baraj si de aoclo sa bat lacu-n lung pe jos pe mal pana la coada lacului unde am vazut... nu prea ma tenteaza iar barca cu motor nu ai voie sa bagi pe lac ca e parte din rezervatie... greu ma tata sa iei si muschi in tara asta :rofl:

Vali zici tu ceva dar am mai multa satisfactie daca fac ceva cu mana mea decat sa astept sa vina gata facut. Cel putin la unele lucruri, mai ales alea care nu mananca mult timp sa le faci de mana.
Un bonsai in schimb prefer si eu sa imi fie adus la usa decat sa stau 5 ani sa-l vad cum creste din seminte dar daca tot stau la 1 ora de lacul asta parca imi suna mai bine sa adun eu muschiul ocazie cu care mai stau in fund pe mal si arunc un fir in apa si astept sa muste ceva :wink:
 

vali

Active Member
Moderator
redknee a spus:
Vali zici tu ceva dar am mai multa satisfactie daca fac ceva cu mana mea decat sa astept sa vina gata facut. Cel putin la unele lucruri, mai ales alea care nu mananca mult timp sa le faci de mana.
Un bonsai in schimb prefer si eu sa imi fie adus la usa decat sa stau 5 ani sa-l vad cum creste din seminte...
Eh, se pare ca aici e diferenta dintre noi :) , eu prefer sa-mi vina sphagnumul la usa, dar sa-mi fac singur bonsaii :) .

Referitor la aruncatul firului in apa, sunt de acord cu tine. Si pe mine ma mananca-n... varful degetelor, cand sunt pe malul unei ape. :)
 

redknee

Member
pai nu mi-as dau eu palme sa stau la 12 litri de benzina de lac si sa nu ma duc sa arunc si un fir? :rofl:
 

lorisl

Member
am trecut intr-o zi pe la rametea, la ceva cabana si am gasit muschiu asta.Mie mi se pare ca seamana cu sphagnum, da probabil gresesc.Voi ce ziceti?ca eu nu am mai vazut veci sphagnum pe viu.
 
Sus