Spatii si arii protejate

Roxana

Active Member
Mi se pare un lucru foarte bun ca unele spatii si arii sa fie protejate. In felul acesta nu o sa fie distruse toate speciile de pasari, animale si plante. Din cauza braconajului si a nerespectarii legilor am ajuns ca acum, unele animale (pasari si insecte) si plante sa fie pe cale de disparitie.
Unele plante (Floarea de colt, Papucul-Doamnei), animale (Ursul brun, Zimbrul, Ergeta, Pelicanul, Scarabeul, Libelula mercuriu) si multe altele au ajuns sa fie protejate prin lege.
Este pacat de tara noastra deoarece ne batem joc de ea si nu stim sa pretium ce ni s-a dat.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Problema asta nu e numai la noi in tara. Cred ca este o problema globala. Cu atat mai grava.
 

Roxana

Active Member
Plante si animale pe cale de disparitie

pai sigur ca este pe plan mondial nu numai noi ne batem joc, dar macar in alte tari se construiesc rezervatii naturale pentru animale.
Noi am adus din Polonia un Zimbru pe care ma mir ca s-au indurat sa-l duca intr-o revervatie naturala.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cred ca la capitolul asta Mihai_c poate sa ne povesteasca o multime de lucruri. Asa ca ... asteptam un semn.
 

Roxana

Active Member
O sa asteptam sa vedem ce zice si Mihai_c poate el stie mai multe si mai bine ca noi.
 
Sus