Spathiphyllum wallisii - Crinul pacii

mack339

New Member
as dori sa stiu daca si alte persoane au aceasta planta magnifica, deoarece nu stiu de ce nu mai infloreste.
ce pot face ca sa infloreasca?
am cumparat-o cu floare si acum nu mai are !
 

mack339

New Member
multumesc de link, dar nu am gasit un raspuns satisfacator.
de ce nu mai infloreste ?
si pe deasupra, am divizat-o iar cea divizata e acum galbena.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca vrei un raspuns personalizat e nevoie sa dai niste detalii. Cu cat mai multe detalii, cu atat mai corect si explicit va fi raspunsul.

Corecteaza-ti locatia.
 

mack339

New Member
am cumparat-o cu floare de la supermarket, Tesco, asa cum era inflorita, prin aprilie i s-a uscat floarea alba, si am decis sa o divid, desi stiu ca nu-i place, iar de atunci nu mai infloreste, desi ar trebui sa infloreasca mai repede aici , cu clima, iar puisorii ei sunt in ghivece de plastic mici.
Stiu de asemenea ca nu iubeste foarte multa lumina, dar tot galbene sunt, si mama si puisorii, desi le-am schimbat locul, cam la 50 cm de fereastra.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cred ca te-ai grabit cu separarea. Ar fi fost mai bine sa scoti planta cu colet cu tot si s-o pui intr-un ghiveci mai mare. Asa inflorirea n-ar fi fost deranjata. O cauza pentru care se pot ingalbeni frunzele si implicit florile daca sunt prezente este udarea necorespunzatoare sau carentele de minerale din sol (sol necorespunzator?).
 

mack339

New Member
am pus puietii in compost-adica pamant nou , cu ingrasamant, steril, deci nu are cum sa fie afectata de situatia solului.
S-ar putea sa fie de la udat, deoarece nu o ingrijesc eu in timpul saptamanii :)
 
A

Anonymous

Guest
O mica corectie: Spathiphyllum este Crinul pacii nu Liliacul. Lilly=crin
 

dorinas

Member
Acestei plante ii place umezeala in atmosfera iar daca nu are suficienta i se ingalbenesc frunzele. Eu am pus-o prima data in dormitor si fiind aerul uscat asa s-a intamplat.Apoi am mutat-o in bucatarie si ii merge foarte bine, acum e inflorita.Ca sa creezi umiditate pune un vas cu apa langa ea sau pui intr-o tavita granule de argila, pui apa, apoi asezi planta .Planta nu trebuie sa stea in apa.
 
D

dyayzh

Guest
corinaczm
Incepator
MesajTrimis: Mie Feb 08, 2006 11:28 pm

Am si eu vreo doua varietati de Spatiphillum, una e cu frunze mai mici si a facut o floare dar cea cu frunze mai mari nu face nicidecum. Mentionez ca pe amandoua le tin pe acelasi suport deci in acelas loc. Care credeti ca ar putea fi motivul ca una face flori si una nu?

mflorian
Moderator general
MesajTrimis: Mie Feb 08, 2006 11:31 pm

corinaczm a scris:
una e cu frunze mai mici si a facut o floare dar cea cu frunze mai mari nu face nicidecum.

daca cele 2 exemplare sint identice, un posibl raspuns ar putea fi compozitia solului. Un sol (prea) bogat in azot, favorizeaza dezvoltarea frunzelor in detrimentul florilor.

tinisor
Incepator
MesajTrimis: Joi Feb 09, 2006 3:47 pm

Si eu am 2 tipuri de spathiphilium dar mie mi-a inflorit tot timpul cea cu frunze mai mari si de culoare verde inchis. Chiar aseara am vazut ca a facut 2 boboci. Mor dupa ea! Culmea este ca asta mai mare este asa de inghesuita saraca in ghiveci cu toate ca ghiveciul este destul de mare, ea este foarte bogata si nu am putut s-o separ. Pe cealalta mai mica am tot separat-o sa nu fie asa deasa si chiar daca nu a inflorit are frunzele sanatoase. Cea mare are in pamant un rizom, nu are pui ca s-o pot separa si atunci nu am ce face dacat sa cumpar un ghiveci si mai mare, nu neaparat adanc dar cu diametru mare.

angela draganoiu
Consilier
MesajTrimis: Joi Feb 09, 2006

poti sa-i schimbi numai un strat de pamint de la suprafata ca sa n-o muti in alt ghiveci. trebuie sa stii ca este o planta care ocupa imediat spatiul ofetrit de ghiveci si atunci vei fi nevoita sa schimbi ghiveciul in fiecare an. asta n-ar fi nimic dar gindeste-te la spatiul din ce in ce mai mare pe care il va ocupa.

Ceeasi problema am si eu cu spathi al meu. Cand l-am cumparat acum doi ani era mititel insa avea multe flori. Anul trecut in primavara i-am schimbat ghiveciul, l-am pus cu tot cu pamantul din ghiveciul mic intr-unul mai mare, complectand cu pamant cumparat de la florarie si putin nisip, dar din pacate nu a mai inflorit. Frunze are cu duiumul, e sanatos, dar unde am gresit oare ca nu a mai inflorit?

vio_rica
posted: Fri Mar 23, 2007 10:55 am

Ceeasi problema am si eu cu spathi al meu. Cand l-am cumparat acum doi ani era mititel insa avea multe flori. Anul trecut in primavara i-am schimbat ghiveciul, l-am pus cu tot cu pamantul din ghiveciul mic intr-unul mai mare, complectand cu pamant cumparat de la florarie si putin nisip, dar din pacate nu a mai inflorit. Frunze are cu duiumul, e sanatos, dar unde am gresit oare ca nu a mai inflorit?

Gabiuta
Consilier
posted: Fri Mar 23, 2007 3:26 pm

Ghiveciul nu trebuie sa fie prea mare.Ii place inghesuiala.Daca ghiveciul este mare radacinile isi fac loc si cresc in detrimentul frunzelor si a tijelor florale.Eu am pus fiecare pui in cite un ghiveci minuscul si de atunci infloresc incontinuu.
Este adevarat ca le-am daruit dar ma tin la curent noii propietari minunindu-se cum de fac flori fiind totusi puiuti.Explicatia:ghiveciul e de vina

mae
Incepator
Posted: Sun Jun 10, 2007 10:24 am

nu cred ca o sa ai de asteptat pana la anul...toate ghivecele care le vezi in poza+inca alte 20 care sunt mai mici si carora le-au trecut deja florile, le-am separat anul trecut in noiembrie din 4 ghivece si in ianuarie cateva inflorisera deja...deci....eu zic ca ai sanse si anul asta

laura
Posted: Mon Jun 11, 2007 9:43 am

Salut,

Am si eu o problema cu Spathiphyllum-ul meu, poate ma ajutati careva...
L-am cumparat de 2 saptamani pentru a-l tine la birou. E tare frumos, are multe multe flori, dar azi cand am sosit la birou am observat ca la 2 flori li s-a inegrit pistil-ul. Se poate sa fie de la aerul conditionat? Sau fatul ca nu i-am pus ingrasamant?


cornelia
Site & Forum Admin
Posted: Mon Jun 11, 2007 10:07


Poate din cauza unei dereglari de udare.

In mod normal plantele nu agreaza aerul conditionat dar pot fi amplasate in locuri mai ferite. Nu necesita ingrasare atat de frecventa incat in 2 saptamani sa se paleasca din cauza asta. Ba mai mult, se poate si fara ingrasare.

Spune-ne, cum il uzi?

laura
Posted: Mon Jun 11, 2007 10:14 am

Am udat-o zilnic, mai putin sambata si duminica. De obicei nu ii pun apa multa, sa nu ramana apa in vasul suport, doar vineri ii las apa in vasul suport. Iar azi am pulverizat si pe frunze.

cornelia
Site & Forum Admin

Posted: Mon Jun 11, 2007 10:31 am Post subject:


Pai nu se uda asa. O uzi cand pamantul de la supradata este mai uscat. Adica atunci cand il pipai si nu se mai ia pe degete. Apa se pune pana iese prin gaurile de scurgere ale ghiveciului si toata apa suplimentara se arunca. Asta inseamna ca o uzi in perioada asta cam de 2-3 ori pe saptamana. Pulverizarea pe frunze o poti face in fiecare zi dar numai cate putin (cateva puf-uri, nu mai mult).

Banuiesc ca udand-o in fiecare zi putin, stratul superior de pamant este imbibat cu apa, iar cel de la baza uscat. Daca scoti usor planta cu colet cu tot din ghiveci o sa vezi exact in ce stare sunt radacinile. Udarea trebuie sa fie echilbrata si apa sa ajunga la toate radacinile, nu numai la cele aflate mai la suprafata.
 

blueheart_d

Member
eu am un spati de vreo doi ani. l-a primit mama cam prin martie, frumos, des si cu multe flori. s-a gandit sa-l divida si mi-a dat mie jumatate. toate bune si frumoase timp de cateva luni. ambele si-au pastrat florile pana prin toamna de cand n-au mai inflorit deloc. culmea ambele in aceeasi perioada. acum planata arata foarte bine, scoate frunze noi destul de des, dar flori deloc. i-am tot schimbat locul si gradul de lumina dar nu reactioneaza defel. acum o tin in dormitor unde este lumina dar nu directa, o ud o data la saptamana si tot la doua seri ii pulverizez frunzele. am incercat chiar si ingrasamant pt. stimularea infloririi, dar nimic. ce ar trebui sa-i mai fac? mor de ciuda cand le vad pe cele din magazin cat sunt de frumoase.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu prea stiu cum procedezi tu:
- pe langa lumina are nevoie de caldura, peste 20 gr. C
- are nevoie sa mai creasca - abia cand umple ghiveciul sunt stimulate florile; separarea plantei mama are acest efect - decalarea infloririi
- ingrasaminte cu azot moderat
- pulverizare cu apa pe frunze o data la 3-4 zile
 

angela draganoiu

Active Member
cele de la magazine sint umflate cu tot felul de substante ca sa stimuleze inflorirea si sa cumperi plantele cu multe flori. spatiphyllum infloreste, cel putin la mine, de 2 ori pe an o data prin ian/feb. si a 2 a oara prin august. nu trebuie sa-l muti de colo colo ci lasa-l intr-un loc luminos dar fara soare direct, nu se supara daca sta mai umbrit, nu prea ii trebuie ingasamint, si ii cam place sa bea dar atentie cu apa sa nu fie in exces ca pot putrezi radacinile.
 

blueheart_d

Member
mersi mult pt sfaturi. acum tot ce mai trebuie sa fac e sa o las sa umple ghiveciul cu frunze, sa fie mai ingramadita si poate prin ian/febr va inflori. temperatura e buna pt ca in camera sunt intre 22-26 grade.
 

calin123

Member
decit sa o uzi prea des mai bine mai rar ,
pont : cind nu are apa destula frunzele se pleostesc ,se lasa in jos , nu e grav , isi revine imediat dupa ce o uzi
 

blueheart_d

Member
am mai patit-o. de multe ori ma trezeam cu ea plostita. cum o udam, incepea sa-mi zambeasca. :oops: acum o simt dupa greutatea vasului. daca e foarte usor inseamna ca tre s-o ud, dar nu mai apuca sa se plosteasca
 

blueheart_d

Member
am inceput sa colectez apa de ploaie pt ca am citit in fise ca e buna la lamai si la phale. as putea-o folosi si la spatiphilium?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La orice planta!
Eu le ud numai si numai cu apa de ploaie.
Rareori vara cin ramin in pana iau apa "de Bucuresti"........... :rofl:
 

blueheart_d

Member
de ceva vreme la spatiphillium meu incepe sa i se usuce varfurile frunzelor de la baza plantei, una mica e aproape uscata in intregime. lumina trece prin draperie pana ajunge la el asa ca nu poate fi de la soare, si nici caldura nu e excesiva. ce ar putea avea?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Poate lipsa de lumina.
Iarna lumina este diminuata in mod natural, daca mai "ascuzi" planta si dupa draperie sigur n-o sa-i placa.
 
Sus