Spathiphyllum wallisii - Crinul pacii

adinal

Member
Eu am mai multe "cuiburi" de spathi pitic care, in toamna, stateau intr-un ghiveci mic, mic de tot. Le-am mutat la inceputul iernii intr-un ghiveci mai larg (larg, nu adanc) separand cuiburile si, implicit, umbland la radacinile lor (aproape ca le-am spalat).
Acum am o floare si doi boboci in acestghiveci.
De aceea eu cred ca inflorirea este foarte mult influentata de conditiile de mediu si mai putin de spatiul (marimea ghiveciului) in care este plantat.
 

marean

Active Member
Merci...multe :mrgreen: :rofl: !
Nu am stat sa le numar ...ma duc acuma ;-) !

Sunt 3 mature si 2 adolescente :wink: !
Aaa,aaa,deja a capatat parfumul ala superb,cred ca maine sau poimanine va atinge punctul critic parfumat :wink: !
 

azalee

Member
Am si eu un crin al pacii si ii mergea foarte bine pana acum o saptamana cand am fost nevoita sa plec din Bucuresti ptr o saptamana. La intoarcere crinul cam baltea intr-o baie de apa pe care eu am aruncat-o. Azi surpriza s-a pleostit si sunt foarte suparata ca nu stiu ce sa-i fac? Am incercat sa-i scot toata apa din ea, adica surplusul si s-o scot putin pe balcon unde am lasat si geamul deschis pentru a se aerisi. Azi am pus-o la loc.


Help!!!!!!!

Ma intreb de la ce s-o fi pleostit asa ca doar ii mergea bine.
 

karmenutza

Member
Probabil ca cine a udat florile in lipsa ta i-a pus prea multa apa. Scoate planta cu tot cu coletul de pamant si las-o la uscat. Se scurge mai bine si mai repede.
 

azalee

Member
Merci frumos Karmenutza pentru sfat. Cum am citit mesajul de la tine pasul urmator a fost sa scot floarea din ghiveci cu totul si era asa cum ai banuit tu.

Merci frumos inca odata.
 

adana

Member
ce frumosi sunt...si i-ai pus pe toti intr-un ghiveci.asa ma gandeam si eu ,daca imi trimite sorina piticut,si nu il vrea pe cel mare,ii unesc,si pare ghiveciul mai plin :) .sa iti traiasca!
 

adinal

Member
Sunt in ghivece separate, dar le-am apropiat pentru poza de grup. Astept sa-mi faca pui spati cei mari si atunci fac si un aranjament. :wink:
 

aleynad

Active Member
Moderator
iata-i si pe ai mei
unul pitic proaspat primit cadou

si unul mare

intrebare cel pitic va creste tot asa mare ca celalalt sau nu?
eu pana acum am avut doar mari :?
 

azalee

Member
Cel pitic nu va creste ca cel mare si nu sunt chiar asa pretentiosi. Eu am fost plecata 2 saptamanii si saracuta se cam pleostise. Am crezut ca o pierd dar am udata-o cand am aj acasa, iar a doua zi era tare vioaie.

Multa bafta.
 

aleynad

Active Member
Moderator
mersi
pai stiu ca nu sunt pretentiosi, cu cei mari nu am avut niciodata probleme cu apa, chiar daca mai uitam de ei cateodata :oops:
 

Roxana

Active Member
Spathi meu are frunzele cam moi de la un timp si nu stiu de ce. Apa ii pun cand se usuca pamantul.
 

marean

Active Member
Pai la spathi nu prea trebuie sa se usuce pamantul intre udari , cel putin al meu se pleosteste imediat daca ii lipseste apa ... drept urmare sta intr-o tavita si au fost perioade in care statea cu un cm de apa in tavita si 3 zile,fara sa o scurg .
 

oana_oana

Member
Nu stiam sa existe spathi pitic sau mare. Eu am unul mare(dezvoltat) si unul care arata ca cel ambalat al lui aleynad, dar acum a inceput sa se dezvolte si aproape l-a ajuns din urma pe cel mare.
 
Sus