Spathiphyllum wallisii - Crinul pacii

mycka_rose

Member
din cate am vazut aici, ar trebui un ghiveci mai mic pentru inflorire, la mine e cam mare ghiveciul, ar trebui sa il schimb cu unul mai micut?
 

calin123

Member
nu trebuie sa astepti sa creasca planta pina ocupa ghiveciul sau

nu , trebuie sa astepti sa cresca planta pina ocupa ghiveciul :?

eu personal as merge pe varianta 2
 

albela

Active Member
Si eu tot varianta 2 o prefer. Sa o muti din nou insemna un stres suplimentar pentru planta, care oricum o va face sa stagneze o perioada.
 

mycka_rose

Member
cand ajung acasa, o sa ma uit cu atentie sa vad cat de mare e ghiveciul, fata de ce i-at trebui, daca este acceptabil, nu o mut! Dar nu stiu exact cum imi pot da seama, ar trebui sa fie radacinile, pana aproape de marginea ghiveciului, nu?
 

Leanna

Member
Ambii spati au flori si cel pitic si ala mare. Asta mare e inalt,insasi planta e de 70 cm,cu tot cu ghiveci aproape 1 m,90 cm si ceva. Il tin in dormitorul meu.Imi place cum miroase floarea, a brebenei..flori de primavara..insa ma ingrijorez,oare ce efect are asupra sanatatii? :? Stiu ca crini obisnuiti albi mirositori nu se recomanda de pus in camera,mai ales dormitor.. O fi una din cauzele migrenelor parfumul spatiphillumului? :?
 

Maya17mia

New Member
e foarte frumoasa cu adevarat ... eu am 2 dar nu prea fac flori ... cand am cumparat una dintre ele avea ff multe insa acum nu mai are decat una ... nu inteleg de ce ...
 

Maya17mia

New Member
cred ca fac tot ce e bine pentru ea ... o tin intr'o fereastra cu orientare est, o ud o data la 2 zile si ii pulverizez apa pe frunze ... mai mult nu stiu ce as putea face ... :cry: :cry:
 

angela draganoiu

Active Member
important pt spatiphyllum este sa nu stea in soare ci undeva in semi-umbra sau departe de razele soarelui, ii place la "inghesuiala" intr-un ghiveci nu prea mare, depinde cit e de mare planta, ii trebuie ingrasamint si mai multa apa in perioada de vara. a mea infloreste de 2 ori pe an o data prin ianuarie si inca o data august/septembrie.
 

mimish

Active Member
eu am avut initial unul...primit acum vreo 3 ani... acum am separat plantutele crescute si am vreo 4 ghivece... din ele, 2 au des flori (celelalte 2 sunt mititele)... ce ma nemultumeste este ca in 3 ani frunzele nu au crescut deloc...par cam pirpirii, dar imi trece "supararea" cand vad florile! e o planta nepretentioasa, careia i-a mers tare bine in casa mea.
 

angela draganoiu

Active Member
asa e Mimish e o planta putin pretentioasa ii trebuie apa (vara mai multa), un loc semi umbrit si un ghiveci mic ca sa face flori. ca mai multor plante si lui spathy ii place la inghesuiala. sint varietati cu frunze mari si unele cu frunze mici. oricum ar fi mie planta asta imi place in mod deosebit. stiati ca ii mai zice si crinul pacii ?
 

karmenutza

Member
Am cumparat duminica un Spathiphillum destul de bogat, cu multe frunze si 6 floricele. Cand am cumparat-o, avea radacinile iesite afara prin gaurelele de la fundul ghiveciului si am mutat-o intr-un ghiveci putin mai mare. Am completat cu pamant pentru plante de balcon gata preparat cu perlit. Compo Sana ii spune. De atunci - deci de 2 zile unei flori i s-a inegrit petala pe margine. Si tot la fel varfurile a vreo 2 frunze. O tin la fereastra, nu bate soarele pe ea. (nici nu avea de unde soare, pe ceata care a fost zilele astea, si la mine oricum nu e soare) Ce am gresit?
 

IULIA

Active Member
o tii la caldura inseamna. innegrirea frunzelor pe margine de la caldura este. mut-o mai la racoare. :D
apa cind se va usca putin substratul.
 
Sus