Spanz (Helleborus)

zi_inflorata

Member
Moderator
Ce mari sunt ai voștri! Ai mei sunt cat palma de înalți si cam firavi. Dar i-am cumparat abia acum in toamna. Se mai dezvolta/ înalta in timp? Dupa ce se trec florile mai ramane ceva din ei sau trec si frunzele si dispar peste vara?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Da, se dezvolta.... abia in al treilea an de la transplantare e planta cu vigoarea definitiva... si de obicei se mai si inmultesc numarul tulpinelor flrorale peste ani. Florile mai ramin pe planta pina la sfirsitul lui Aprilie-Mai (functie de soi), frunzele ramin tot timpul anului, doar sa aibe umbra.
 

adrianam

Well-Known Member
Ai mei se dezvolta foarte incet.
Primavara trecuta nu au avut deloc flori.
Primavara aceasta doi au avut cate o floare si doi doar cate o frunza.
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Nu prea ma dau eu in vânt dupa florile roz, dar la spânz sunt deosebite. Au si nume, Popgeo? Ma refer la ultimul din prima serie.
 

Eliza anfrim

New Member
Probabil pt ca ai auzit povesti cind erai copil....;-) .....

Iata un blog interesant care contine informatii bune despre spanz.

http://carolynsshadegardens.com/tag/helleborus-pink-tea-cup/
Buna ziua, de un timp caut sa cumpar la un pret nu prea exageat, cum am gasit, planta spanz. Vad ca oferiti din preaplinul dumneavoastra. Sunt fascinata de aceste flori si, cum am o gradinita mica si cam umbrita vara, cred ca s-ar potrivi. Am mai cumparat, de la ungradinar olandez, din nordul Romaniei, cred de la Oradea, dar nu s-a prins. Daca mentineti oferta, va rog, contactati-ma, mare mi-ar fi bucuria. Cu incantare, Eliza
 
Sus