Spanz (Helleborus)

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
inca nu e cine stie cit de frig in Caransebes... dar la astea le plac temperaturile in jur de 10 grade si umezeala. E secetea in schimb... se chinuie sa deschida florile. Dar in general din decembrie sint mai active. In octombrie si noiembrire sint mai retinute.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Buchetzel de helebore de iarna si o exceptie , astea colorate in mod normal infloresc primavara....


Heleborele de toamna-iarna sint in plin avint.
 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Vremea asta e superba pt heleborele de iarna...cea colorata nu e in sezonul ei normal, dar pare sa fie ok cu infloritul pe vremea asta.


 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Continua inflorirea:..floarea aia mai roz din tufa de albe e trecuta de mult..asa imbatrineste floarea de spanz de iarana... devine roz.

 

LadyBug

Well-Known Member
foarte frumoase, eu imi fac griji pentru noaptea asta ca le-am lasat in ghivece afara, am cativa pui, sper ca noaptea asta sa reziste, sunt -2 dar vor fi -4 sau -5 grade, maine ii duc mai la cald.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Chinuite de ger.... au fost -11.... dar cred ca isi vor reveni....

 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Feb 2-3

Helebore/Spanz - de iarna sint cele deja aproape trecute, cele de primavara au bobocii umflati deja..




 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Aia de toamna-iarna sint hibirizi de helleborus niger, de obicei simpli, de obicei albi si infloresc incepind cu octombrie-noiembrie, perioada maxima de inflorire e Decembrie-Ianuarie. Au frunze mai rotunjite, mai carnoase si verde mai deschis un pic. Sint de obicei si mai scunzi ca inaltime.
Cele de primavara infloresc in general in Februarie-Aprilie (in mod exceptional mai fac uneori flori si in afara sezonului lor), sint hibrizri de helleborus orientalis, de culori foarte diverse, pot fi simpli cit si dubli...au frunze palmate cu tulpina destul de inalta, mari si fiecare frunza e alungita si nu e carnoasa... in general un verde inchis. Uite-te la pozele expuse de mine si ai sa observi suficiente diferente ca sa ii identifici fara probleme.
 
Sus