Spanz (Helleborus)

LadyBug

Well-Known Member
Foarte frumosi, cred ca voi lua si eu cativa, nu am avut niciodata, dar trebuie sa astept sa infloreasca si astia... grea e asteptarea!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Helleborele se apropie de sfarsitul sezonului lor: Au inflorit cam toti bobocii si primele flori s-au cam inverzit.



 

LadyBug

Well-Known Member
Abia astazi am intrat in posesia puisorilor, sunt foarte mici, si cam deshidratati, postariat iar mi-a trimis direct reavizarea, primul aviz cine stie cui l-a dus, mai face de-astea, mi-e teama chiar ca mi-a facut pierdut un pachet trimis tot de astia dar cu vreo luna inainte. Deci, ii pot tine in ghivece? Ce ph tb sa aiba pamantul, sa fie afanat, cat de mari ghivecele, au nevoie de soare, sufera la caldura, la anu' vor inflori daca acum sunt mici-mici, ce-mi recomandati?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Se pot tine in ghivece, dar cu cit mai repede ii pui in locul definitiv cu atit mai bine. NU le place sa fie mutati sau divizati.

Au nevoie de umbra si umezeala...... dar sa nu balteasca apa... preferabil soare direct doar cind pomii nu au frunze....

Dupa ce cresc mari au o oarecare toleranta la seceta... cind sint mici nu prea...
 

LadyBug

Well-Known Member
Multumesc pentru sfaturi, eu i-as pastra in ghivece dar nu stiu daca au nevoie de frigul iernii ca sa infloreasca, adica daca trebuie sa le cada frunzele neaparat, ca altfel nu infloresc.
Nu am avut asemenea plante niciodata, mai caut acum si pe Internet cate ceva despre ele, am 10, dar sa vedem cate supravietuiesc, sunt foarte mici si deshidratate, ca desteapta de postarita mi le-a tinut mult si bine, le-am udat ieri nitel. Pachetul nici macar nu era sigilat, daca voia putea desface cutia si sa ia chestii dinauntru...
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Le trebuie frigul iernii.....si e foarte indicat sa fie in pamint cit mai repede ca sa aiba timp sa dezvolte radacini pina la iarna. Poti sa le uzi mai zdravan..... atita vreme cit pamintul din ghiveci se dreneaza bine.
Postarita nu are treaba cu grija pt ce e in pachet...

Chiar daca sint plante la car le place racoarea... nu rezista in ghivec peste iarna afara...
 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cred ca in toamna o sa am mixtura... pt ca au iesit multi pui de la semintzele de anul trecut..... ar trebui sa fie duble...
 
flori duble? acum am vazut in foto... in primavara asta am plantat si eu spanz in gradina, luat din flora spontana - Poiana Brasov; are florile simple, verzi; varietatile cu flori duble sunt chiar fff frumoase!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Da, probabli cu flori duble.... sint puii celor cu prezentati aici, doar ca sint din semintzele lor. ..adica culorile si forma vor fi nesigure pina la inflorire.
 

doina2009

Member
Am primit niste seminte de spanz si nu ma descur cu ele. Va rog daca se poate sa-mi spuneti cand si cum le plantez.
Va multumesc.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Nu prea stiu sa iti spun, dar nu ar trebui sa fie complicat. La mine s-au autoinsamintzat.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Iata citeva din cele de iarna au deja boboci... probabil la sfarsitul lui octombrie si in noiembrie vor fi deschise primele flori. Si mai surprinzator este ca au fost citeva care au inflorit vara.

 
Ultima editare:
Sus