spanac

blueheart_d

Member
cele care aveti experienta cu spanacul va rog sa-mi spuneti si mie cum procedati cu el dupa prima culegere. aseara am cules toate frunzele ce erau mari si medii si am observat ca deja unele tufe dau semintele. pt a avea spanac tot anul in gradina trebuie sa seman din nou, sau tufa produce alte frunze semintele aparand doar la o mica parte din ele?
 
pai, la cele la care au dat tija pt inflorescenta le-ai miscat vreodata radacinile si a intrat automat in ciclul doi de viata.
dupa ce ai adunat frunzele uda-l cateva zile si afaneaza pamantul intre randuri, eu il recoltam de 4-5 ori pe an, il tineam pe acelasi loc 2 ani ,in toamna dupa ce cadea prima bruma il gunoiam, acum mai depinde si de soi, daca il acoperi toamna si primavara cu folie
 

blueheart_d

Member
chestia cu miscatul radacinilor nu cred ca e valabila la mine pt ca nici nu m-am apropiat de el pana la prima recoltare. e primul an cand am semanat seminte de spanac, iar soil folosie e matador. ieri am taiat tot spanacul la 4-5 cm de pamant si seara l-am udat bine. poate mai da ceva frunze. cat despre seminte toate tufitele aveau seminte, iar pe cele mai frumoase le-am lasat pt la anul.
 

valentyna

Member
anul trecut am semanat salata dar a iesit amara.anul asta am trecut pe spanac .sunt f multumita.am inceput sa culeg de cand avea frunzute mici.copiilor le place .vreau sa pun si la congelator.si la mine au facut inflorescente.pe unele le-am rupt.ar fi super fain sa am pana la toamna spanac in gradina :)
 

Floria

Active Member
Cauta in comert seminte de Spanac Mongolez. Are frunzele ca cele ale sfeclei dar nu face niciodata capatana ca sfecla. Este folosit la mancaruri si salate si este verde tot anul. Daca tot rupi din el, face altele la loc. Daca nu gasesti semine iti voi culege eu din al meu in toamna. Eu il am de cativa ani si sunt foarte incantata de el, mai ales iarna.
 

victoria

Active Member
wow,Floria,nu am auzit de asemenea spanac.Poate imi poti trimite si mie la toamna cateva seminte,macar sa am de samanta sa il inmultesc. :D
 

Floria

Active Member
Cu multa placere Victoria, numai sa-mi amintesti , voi lasa si rasadul iesit sa creasca pana atunci ca se prinde bine si din radacina si iti voi trimite.
Cnad voi ajunge la gradina ii fac poze sa-l vezi.
 

plicurici

New Member
Ma inscriu si eu la o plantuta sau 10 seminte de spanac mongolez... am dat cautare pe net, insa nu gasesc nimic... poate scrie altceva pe plic! :D
Am plantat si eu la inceputl primaverii un plic de spanac (nu mai stiu ce scria pe plic) si 3 saptamani am mancat zilnic salata din el; a avut un gust atat de bun si dulce; a fost insa putin si daca ar fi fost sa-l strang pe tot nu cred ca erau 2 kg in total... insa seara pentru cate un castron de salata a fost de ajuns; acum insa s-a terminat, am lasat florile si radacinile poate mai da din el!
Oricum e prima data cand mananc spanac in salata, si asta pentru ca am fost sigura ca e din gradina mea, netratata si nespropita cu nimic; spanacul din piata e plin de nitriti si nu are decat chimicale! :D
 

victoria

Active Member
Floria a spus:
Cu multa placere Victoria, numai sa-mi amintesti , voi lasa si rasadul iesit sa creasca pana atunci ca se prinde bine si din radacina si iti voi trimite.
Cnad voi ajunge la gradina ii fac poze sa-l vezi.
Multumesc din suflet Floria.Chiar imi notez,ca noi suntem mari ierbivori :)
 

estrella

Member
blueheart_d a spus:
cele care aveti experienta cu spanacul va rog sa-mi spuneti si mie cum procedati cu el dupa prima culegere. aseara am cules toate frunzele ce erau mari si medii si am observat ca deja unele tufe dau semintele. pt a avea spanac tot anul in gradina trebuie sa seman din nou, sau tufa produce alte frunze semintele aparand doar la o mica parte din ele?
Exact asa patesc si eu de doi ani de zile cu spanacul Matador.
Si apropo, in loc sa se infoaie ca o salata, cu frunza lata si nu prea inalta, cum arata in poza de pe plic, mie mi-au iesit niste frunze lungi, inalte si ascutite, si nu am recoltat bine sa fac primul piure de spanac ca au si facut seminte, vorbesc de sfarsitul lui mai.
La fel si salata...
Asa si varza de Buzau, si guliile.
Morcovii asemenea.
 

mirela06

Active Member
Anul acesta am pus mai mult spanac deoarece am copii cei mici...cred ca-s neam cu Popey :D ...devoreaza asa ceva si ca atare, am luat masuri :D
 

Floria

Active Member
Spanac - Spinacia oleracea

Am gasit valorile energetice la spanac

(considerate la 100 de grame spanac proaspăt)

Calorii (conținut energetic): 20 kcal/85kJ
Apă: 92,7%
Albumină: 2,5 g
Hidrați de carbon: 1,6 g
Grăsimi: 0,4 g
Acid oxalic: 0,8 g
Carotinoidă: 0,7 mg
Vitamina B1: 0,1 mg
Vitamina B2: 0,2 mg
Acid nicotinic (Vitamina B3): 0,6 mg
Vitamina B6: 0,2 mg
Vitamina C: 40-150 mg
Vitamina E: 2,5 mg
Fier: 3-4 mg
Potasiu: 0,45 g
Calciu: 130 mg
Cupru: 0,1 mg
Magneziu: 23 mg
Sodiu: 65 mg
Fosfor: 45 mg
Zinc: 0,22 g
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am luat si eu un plic de seminte ca sa am spre toamna proaspat si sa pot face salata.Cel de acum e cam batrin pentru asa ceva :(
 
Sus