SOS iazul meu

CM

Member
Iazul meu, mic ca marime 8x3 m, populat cu pesti este sufocat de matasea broastei.
Precizez ca nu este umbrit, e in plin soare, singura zona de umbra este sub podulet
Am luat niste filtre de la Hornbach dar s-au stricat dupa o luna (si am dat si multi bani)

Ce ma sfatuiti sa fac? Sambata golesc iazul ca nu mai pot pestii sa respire, chiar miroase neplacut :D
 

Sparow

Member
Condoleante.Matasea broastei fiind alge lungi si subtiri,nu alea de suprafata presupun.Alea mici de suprafata erau mancate imediat de crapii Koy,la mine.Alea lungi cred ca sant mancate de crapi fitofagi.Mirosul urat nu cred ca e de la alge,de obicei apare daca ai namol.
 

Dum

New Member
Fa-ti o filtrare adevarata si nu mai lua jucarii de la Hornbach. Intr-o prima faza daca n-ai bani destui ia-ti o pompa de aer f puternica minim 80 l/min si 0,03mPa sau 0,04MPa. Alga care ti se face e de la nitriii din apa.Incearca sa le dai hrana mai putina si schimburi de apa dar fara filtrare nu faci nimik.
 

Sparow

Member
Pompa de aer?Adica sa bagi aer in iaz? :eek: .Nu faci decat sa miroasa si mai tare.Cand miroase a namol,nu poti decat sa scoti apa,sa speli bine totul,si sa bagi alta apa.Mancare la pesti putina si odata,max de 2 ori pe zi.Repet putina.Ideal ar fi sa ai nuferi care sa acopere macar 60% din luciul apei.Mai putina lumina,mai putine alge.
 

CM

Member
iazul

si eu m-am gandit la nuferi. habar nu am insa de unde sa-i iau si cum se pun. Dar nu se umplu si ei de alge? Asa am patit cu alte plante puse in apa, au murit toate in final sufocate
 

Dum

New Member
Da, e obligatoriu pompa de aer in iaz , trebuie sa asiguri o cantitate f mare de O2 in apa lucru pe care-l poti face doar cu pompe de aer. Daca vrei un iaz sanatos atunci ai nevoie de aer ff mult. Un iaz limpede nu e neaparat sanatos , poate avea nitriti in cantitati destule pt a crea probleme pestilor.Ca sa scapi de acel namol iti trebuie filtre multicamerale pt sedimentare de unde namolul asa zis il scoti afara f usor. Eu doar 10% din apa o schimb zilnic iar poate la 2 ani golesc apa din iaz. Un iaz adevarat cu pesti se formeaza cam in doi ani. Dupa doi ani la unele iazuri bine formate nici nu mai ai nevoie de lampa UV pentru algele unicelulare care fac masa apei sa fie verde.
Aici e un link cu iazul meu inceput anul trecut si terminat anul acesta. Cel vechi de 16 m3 l-am astupat.
http://www.youtube.com/watch?v=kxjY-V7KyqI
In partea stanga unde se vede o pompa de aer si-n spatele catorva plante pe o lungime de 4 m si o latime de 0,85 sub acel grilaj de lemn este un filtru multicameral. Din acel filtru apa imi ajunge intr-un bazin doar cu nuferi si de-acolo printr-o cascada ajunge in iaz.
 
Sus