Solul si importanta lui

sicora fabian

Active Member
Insasi produsele din hartie pot fi folosite ca mulci pe durate scurte, insa fara fan deasupra, care este o rezerva foarte mare de seminte, o sursa de imburuienare.
Apoi, hartia se taseaza si nu lasa solul sa respire! Fa o experienta simpla: pe o suprafeta nu mai mare decat doua palme puse una langa alta, pune un carton si pe alta suprafata, un strat de paie sau chiar fan. Mentine-le umede o luna si apoi descopera-le, sa vezi cum arata suprafata solului unde a fost carton si cum arata sub un mulci natural. Folosind fanul ca mulci, vei vedea si ce "peluza" gazonata ai acolo si cat iti ia sa plivesti!
 

sicora fabian

Active Member
Am vorbit din experienta personala, nu din ce am citit pe la altii.
Incearca experienta de care ti-am spus, adaugand si a treia varianta cu hartie suport si nu vei mai avea nevoie de trimiteri la tertze surse caci vei vedea cu ochii tai efectul mulcirii solului cu diferite materiale. :D
 

ireneme

New Member
Am vazut si eu filmul despre soluri, plus alte filme despre permacultura foarte interesante. Tot ce am mai citit despre acest sistem mi se pare foarte logic, si intentionez sa aplic aceste metode in gradina. Terenul pe care il avem a stat necultivat in ultimii ani, si in toamna aceasta vom incepe sa-l lucram. Ma gandesc sa infiintez razoare inaltate, inguste, dupa metoda descrisa aici -http://www.permacultura.ro/blog/2011/07/31/razoare-de-diferita-%E2%80%9Dinteligenta%E2%80%9D-sau-gradinaritul-pe-suprafete-foarte-mici-dupa-n-kurdyumov/
Modul de aranjare al pomilor, tufelor, etc, va fi conform ideii de forest garden, adica dispunerea plantelor in ordine descrescatoare, astfel incat sa se creeze un microclimat care sa mentina umezeala



va recomand si filumul Back to Eden, care poate fi vizionat aici http://backtoedenfilm.com/

eu am ajuns sa citesc despre permacultura intrebandu-ma cum as putea sa cultiv ceva pe un teren care n-are sursa de apa
 

sicora fabian

Active Member
Se spune ca "incercarea - moarte n-are".
Eu cred ca-i adevarata doar pe jumatate, cel mult!
Fara apa nu exista viata . . .
 

ireneme

New Member
da, asa este.Intre timp am rezolvat cu apa, si am cu ce uda. Ma gandesc la un sistem gen picurator, dar ingropat in fiecare strat, nu asezat la suprafata. Am inteles ca irigarea traditionala favorizeaza raspandirea bolilor.
 

bunicutz32

Member
Un articol interesant si folositor referitor la mulcirea solului
http://www.ecomagazin.ro/mulcirea-solului-o-solutie-eco-impotriva-buruienilor/
Si din experienta mea: mulcesc solul in gradina de legume cu iarba tocata, de la tunsul gazonului, intr-un strat de 10-15 cm, care prin tasare naturala ajunge la 3-5 cm. Si functioneaza foarte bine, se pastreaza umiditatea solului si se reduce foarte mult numarul buruienilor. Cele care ies prin stratul de mulci le plivesc pur si simplu si le las peste. La fel procedez si la straturile inaltate (am o mica gradina numai din straturi inaltate pe un teren plin de pietre, imposibil de sapat sau de arat). Udarea o fac cu banda de picurare la plantele "rare" (ardei, vinete, tomate, fasole, castraveti, varza etc) si prin aspersie la cele in randuri dese (morcovi, ceapa, mazare etc). Combinatia intre mulcire si udarea prin picurare merge foarte bine. Mulciul reduce foarte mult crusta, crapaturile si tasarea (prin calcat, ploaie) si imbunatateste atat structura solului cat si fertilitatea (toamna dupa eliberarea terenului ar sau sap cu cazmaua si incorporez mulciul deja semidescompus care contribuie la acumularea materiei organice in sol si elibereaza nutrienti in mod treptat).
 

laural

Well-Known Member
Foarte interesant....am citit si eu diverse metode, dar am ramas doar la stadiu de citit, in viitoarea mea gradina deocamdata am doar pomi fructiferi :gandit: si trandafiri :)
 

bunicutz32

Member
laural a spus:
Foarte interesant....am citit si eu diverse metode, dar am ramas doar la stadiu de citit, in viitoarea mea gradina deocamdata am doar pomi fructiferi :gandit: si trandafiri :)
Atunci poate va ganditi sa desteleniti cativa metri patrati printre pomi. Chiar am vazut la cineva o livada combinata cu legume. Pomii destul de tinerei si asezati la 4-5 m intre randuri, terenul cu iarba si intre randurile de pomi facute straturi putin inaltate, "imprejmuite" cu scandura, late de 1,5 m. Daca pomii sunt putin vigurosi si la distanta destul de mare se pot pune legume. Important este sa fie lumina destula.
Findca suntem probabil la cativa km unul de celalalt, va astept la anul daca doriti sa vedeti ce si cum fac eu in gradina. Bucuros de oaspeti oricand.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
bunicutz32 a spus:
Un articol interesant si folositor referitor la mulcirea solului
Si din experienta mea: mulcesc solul in gradina de legume cu iarba tocata, de la tunsul gazonului, intr-un strat de 10-15 cm, care prin tasare naturala ajunge la 3-5 cm.
Si eu fac la fel, toata iarba tunsa o pun la baza arbustilor, trandafirilor, etc, cu mentiunea ca o las cam doua zile sa se zvante. In primavara urmatoare sap putin pamantul in jurul plantelor si astfel resturile de mulci se amesteca cu pamantul.Toamna greblez frunzele pomilor si le folosesc pentru mulciul de iarna la capsuni si alte plante, ca sa acopar pamantul dintre randuri, sa nu ramana gol, pentru ca mulciul pus primavara e deja decompus aproape complet.
 

laural

Well-Known Member
bunicutz32 a spus:
laural a spus:
Foarte interesant....am citit si eu diverse metode, dar am ramas doar la stadiu de citit, in viitoarea mea gradina deocamdata am doar pomi fructiferi :gandit: si trandafiri :)
Atunci poate va ganditi sa desteleniti cativa metri patrati printre pomi. Chiar am vazut la cineva o livada combinata cu legume. Pomii destul de tinerei si asezati la 4-5 m intre randuri, terenul cu iarba si intre randurile de pomi facute straturi putin inaltate, "imprejmuite" cu scandura, late de 1,5 m. Daca pomii sunt putin vigurosi si la distanta destul de mare se pot pune legume. Important este sa fie lumina destula.
Findca suntem probabil la cativa km unul de celalalt, va astept la anul daca doriti sa vedeti ce si cum fac eu in gradina. Bucuros de oaspeti oricand.

Multumesc de invitatie :D
Am planuri mari pt. gradina, dar sunt pe termen lung...deocamdata sunt la faza de imprejmuit si la primavara sper sa pot face un put pt. apa....fara apa e tare greau daca nu imposibil :(
 

liliann

Member
bunicutz32 a spus:
Un articol interesant si folositor referitor la mulcirea solului
http://www.ecomagazin.ro/mulcirea-solului-o-solutie-eco-impotriva-buruienilor/
Si din experienta mea: mulcesc solul in gradina de legume cu iarba tocata, de la tunsul gazonului, intr-un strat de 10-15 cm, care prin tasare naturala ajunge la 3-5 cm.
Puteti sa imi spuneti, va rog, cum asezati iarba tocata, exact? Adica o puneti pur si simplu pe sol, sau o acoperiti cu un strat superficial de pamant?
In cat timp se va descompune aceasta iarba ?
 

bunicutz32

Member
liliann a spus:
bunicutz32 a spus:
Un articol interesant si folositor referitor la mulcirea solului
http://www.ecomagazin.ro/mulcirea-solului-o-solutie-eco-impotriva-buruienilor/
Si din experienta mea: mulcesc solul in gradina de legume cu iarba tocata, de la tunsul gazonului, intr-un strat de 10-15 cm, care prin tasare naturala ajunge la 3-5 cm.
Puteti sa imi spuneti, va rog, cum asezati iarba tocata, exact? Adica o puneti pur si simplu pe sol, sau o acoperiti cu un strat superficial de pamant?
In cat timp se va descompune aceasta iarba ?
Iarba asta tocata marunt o asez pur si simplu cu furca si cu mana intr-un strat cat de cat gros (minim 10 cm ca apoi se lasa), ca sa se faca un fel de pasla sa nu treca buruienile marunte prin ea. Buruienile foarte viguroase iesite din radacini sau rizomi (cate un stir, o palamida etc) trec si prin beton daca vor, dar le smulg cu un cutit pentru buruieni. Ca sa nu se incinga iarba proaspata se pot pune si doua straturi succesive, mai subtiri, depinde si de "disponibilul" de material. Eu nu acopar iarba asta cu nimic si pana toamna nu se descompune ea in totalitate, dar macar stratul de jos, aflat in contact cu pamantul umed, mucegaieste, adica incepe sa se descompuna pana vine incorporat in sol, toamna.
Ar mai fi ceva despre mulci, ceva important. Daca anul este mai ploios ca de obicei, sau se uda prin aspersie, mulciul pastreaza umiditatea in mod excesiv in jurul coletului si poate favoriza unele boli de colet sau chiar radiculare. In aceasta situatie se poate lasa pamantul neacoperit in jurul tulpinii plantelor, pe un diametru de 10-15 cm, asa incat portiunea respectiva sa se poata zvanta.
 

geodezia

Well-Known Member
Se descompune cam intr-un am ..hei cu resturile de la comina ce faceti adica borhotu ..ca am vreo 4 cazane de mere turmantate ..le-am pus deoparte si spre sa se decompuna sa le pun ca ingrasamint .. la flori ..nu pun acum ca nu vreau sa se imbete ..matusa a luat brohotul de la comina si a pus-o in gradina dar aia de la strugurii .... am vazut ca si ciorchinii i-a lasat si ii baga in pamint ... asa ca merele mele o sa le las separat sa se decompuna .. n-am mai incercat pin acum de aia intreb
legat de ingrasamintul din plante eu fac in felul urmator ..vara cind jumol plantele din gradina sau tufisurile de rose le adun la un loc si pun o lopata doua de pamint peste ele dupa care le les un an asa ..anul urmator am pamint numai bun de pus la plante mai ales la pui de plante ca le merge super bine
 
Sus