Solanum capsicastrum

estrella

Member
Adina, multumesc, sigur ai dreptate!
Am inteles ca se numeste "marul dragostei", oricum ma bucur ca a rasarit din senin! :rose:
 

Simina

Active Member
Pozele sunt din anul 2006. Acum nu mai am planta.
Nu stiu ce miros are bozul. :)
Din cate imi amintesc, frunzele aveau un miros puternic, placut, de verdeata.

 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Simina a spus:
Nu stiu ce miros are bozul. :)
Din cate imi amintesc, frunzele aveau un miros puternic, placut, de verdeata.
Mai bine să nu ştii! :) :rofl: :rofl: Căci e un miros "puturos"! Şi mie îmi place mirosul de verdeaţă, de trifoi sau de iarbă sau de fân cosit... :D Planta asta însă şi bozul au un miros respingător, strident. Nu îţi vine să mai inspiri o dată! La fel ca stapelia mă atrage vizual, dar nu mă prea apropii de ea. :) Pe când în fân aş sta toată ziua. :D
 

Simina

Active Member
E rezistenta, stai linistita, numai ca trebuie udata mereu, adica pamantul sa fie in permanenta umed. Si ii plac pulverizarile cu apa.
N-ar fi rau sa fie stropita din cand in cand cu cate un insecticid si acaricid impotriva daunatorilor.
Eu am dat-o in toamna trecuta la cineva cu mai mult spatiu pentru flori.

:!: Fructele de solanum sunt toxice!

P.S. Cred ca nici nu vreau sa aflu cum miroase bozul. :wink:
 

estrella

Member
Ma bucur fetelor, imi place mult compania voastra.
Nici eu nu stiu cum miroase bozul, ce pot sa spun cert este ca frunzele de solanum capsicastrum (plantuta mea) miros frumos (verde crud) iar solanum nigrum chiar miroase rau, cand le smulg se lasa greu, plus ca iti ramane pe mana un miros urat, probabil de la toxinele continute.
 

estrella

Member
Nu stiu daca e permis sa intreb, in caz contrar rog admin sa stearga,
am in casa un concentrat de la Vitaflora (pt. Yucca, etc), pot sa-l folosesc?
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Ar fi ceva să cresc o buruiană! :rofl: :rofl: Dacă zici că ruda sălbatică miroase urât! Asta mă împinge să fac plantei o şedinţă foto, ca apoi să mă consult cu voi. :wink:
 

aura62

Member
Solanum capsicastrum am si eu:
http://aura62.sunphoto.ro/diverse/MBUAASTMNNKIPPFZZEZ
Aveti grija ca e taaare iubit de musculita alba :!: eu vara il tin in gradina si ii fac mereu dusuri pe frunze cand stropesc gradina. Ierneaza in casa, dar ma tot uit sa nu apara musculitele in jurul lui.
Nu e o planta pretentioasa, dar e foarte toxica.
Va avea la un moment dat si flori si fructe verzi si fructe portocalii si rosii in acelasi timp pe ramuri, este foarte frumoasa! Daca plantati un fruct rosu in ghiveci, in curand vei avea multe plantute rasarite, vor creste repede si le ve-ti vedea cu floricele.
 

estrella

Member
As vrea totusi sa inteleg, plantuta mea are legatura cu ardeiul? Este o incrucisare intre solanum si ardei?
 

estrella

Member
Ah, deci nu e nici o incrucisare cu mango?
Asta e, nu sunt dezamagita nicidecum.
Multumesc, Sicora! :hug:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

Transformat in curgator prin luna iunie este prima oara ca a inflorit in felul acesta. :D
 
Sus