Solanum capsicastrum

Sash

Active Member
M-am uitat la pozele cu solanum descris cateva topicuri mai jos dar al meu nu-i asa frumos (sper sa nu ma auda) si cine mi l-a dat a zis ca nu creste mai inalt de atat, iar in poze vad ca sunt arbusti...
Dar mi-ai dat un punct de plecare in cautari. Multumesc mult :D
 

Sash

Active Member
Solanum capsicastrum este...cred.
Multumesc mult. Acum stiu cam ce conditii isi doreste, desi am citit ca e planta anuala iar al meu e mai batran de atat...si...l-am tinut si la temperaturi mai mari decat idealul.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
NU este anuala!Eu l-am avut 4 ani si crescuse tare frumos.Se poate fasona prin taieri .L-am daruit.....asta e altceva :D
 

carmenn

Member
Sa-ti traiasca...eu am cativa mici, iesiti din seminte, si bineinteles i-am impletit :) sa fac din ei bonsai candva...suporta bine si taierile desi sunt pui inca, si se ramifica imediat sub taietura. :D
 

Sash

Active Member
Multumesc mult si tie la fel :D
Si mie tot potentialul de aspect de copacel (nu ma incumet sa zic bonsai) mi-a placut, dar acum ma ingrijoreaza faptul ca e considerata planta anuala :?
Si eu am remarcat ca ii "place" sa fie tuns. Creste foarte repede (dupa tuns) asa ca eu cred ca o sa ai bonsai mai curand decat te astepti.
 

Sash

Active Member
Multumesc mult Gabiuta si Carmen :)
Mi-a mai venit inima la loc si incep iar sa ma gandesc cum sa-l mai tund sa arate mai interesant.
Aveti cumva idee daca se prinde usor prin butasi?
 

marean

Active Member
Se prinde si prin butasi,am avut succes cu lastari tineri,nelemnificati complet,nu verzi crud,cel mai bine se inmulteste insa din seminte !
E oplantuta care suporta de toate,al meu a fost taiat ca sa aiba o forma mai ciudata,imi place la nebunie ca nu e deloc capricios,se regenereaza foarte repede.De exemplu,in iarna a avut o vizita de la musculita alba de sera.Am incercat de toate,scapam pt un timp de ea,dar aparea in cateva saptamani...asa ca acum o luna am decis ca e timpul sa iau masuri mai serioase (plus ca venea primavara,si trebuia sa-i aplic taierile, pt ca toamna-iarna,nefiind lumina suficienta,ramurelele si frunzele tind sa fie mai rahitice).Asa ca am luat o foarfeca si am taiat toate ramurile la 1/2,apoi am taiat TOATE frunzele ramase,astfel incat ramasese un frumos ciot,arata ca un copac iarna.In doua saptamani,scos pe balconul cuiva,s-a umplut dde frunze si ramuri noi,mai o sa creasca putin si o sa astept si floricelele ! :wink:
Ii place lumin puternica,aerul curat,multa apa,nu are nevoie de ingrasamant si infloreste muuuult ,fara batai de cap .
Mult noroc!
 

carmenn

Member
Chiar ca suporta de toate...eu mai uit sa-l ud...si atunci in semn de protest isi pleosteste toate frunzele si se preface mort, si dupa ce-i dau apa, in cateva minute isi revine... :rofl:
 

marean

Active Member
Daaaaaa,asa este,e ahtiat dupa apa...muuulta apa,mai ales vara,cand trebuie udat aproape in fiecare zi !
 

adriana

New Member
Buna ,ma numesc Adriana sunt din Timisoara si am si eu un solanum. Este deja un copacel are cam 50 cm inaltime. Insa nu stiam ca poate fi tuns!!!!
Acum noile crengute sunt foarte firave si se lasa in jos.
Intrebare : Pot sa il tund acum....sau sa astept pana in primavara?(Tare m-as bucura dc as putea sa il tund acum ..) :?:

A fost foarte frumos , ca un pomisor cu o tulpina cat un creion de groasa dupa care urmeaza coroana perfect rotunda cam de 50 cm diametru. Asta iarna insa, in camera bine luminata sin in niste codiii super s-a pricopsit cu niste afide pe el. Am reusit sa scap de ele(dar nu de tot) cu Mospilan. Cred ca le-a cules de la lamaiul din vecinatate.

Multumesc mult si astept cat mai curand un raspuns!
 

Fleur

Active Member
Esti sigura ca nu sunt musculite albe? E ca un magnet pt musculite. Stropeste-l saptamanal cu insecticide specifice alternandu-le de fiecare data. Mospilanul il prepari mai concentrat decat e dat pe plic.
 

Sash

Active Member
Eu l-am tuns pe al meu acum 1 saptamana si acum 1 luna. Toate crengutele noi sunt pline de flori. Eu zic sa-l tunzi.
 
Sus