Socul

aleynad

Active Member
Moderator
a inflorit superbul meu copac de soc :D



deja am pus flori la uscat :D si am facut si socata din flori :salivat:
 

aleynad

Active Member
Moderator
mersi frumos, Mirela :D
anul asta sper sa amenajez si o bancuta rustica, din lemn, sub el, sa-l pot admira tot anul :D
 

mirela06

Active Member
Daaa si poti face si un acoperis rustic sa nu cada pe masuta floricelele in ceai , cafea sau o socata minunata :) . Faina idee ai . Sper sa o realizezi cit mai repede :marfa:
 

Chrisstina

Member
Stiti cumva de unde as putea face rost de niste puiuti de soc? as pune in gradina, dar nu gasesc nicaieri...alternativa ar fi sa "fur" unul din padure dar nu stiu cat de bine se prinde. Ati mai avut ceva experienta cu asta? :think:
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Soc am eu o gramada. Dar nu cred ca se mai prinde acum. Adica mai mult ca sigur. Poate doar daca ar fi la ghiveci. Daca nu gasiti pana la toamna ma contactati si va dau eu.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
luati niste butasi si infiptin direct in pamint in gradina..... undeva mai la umbra, ar trebui sa se prinda usor, dar sa nu dea de seceta.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Aleynad, e superb socul tau....

Iata-l si pe al meu, e mai mult ornametal si e o varietate mai compacta .. cu frunze verde inchis spre negru si flori rozalii. Frunzele noi sint verde normal.. si pe masura ce se maturizeaza si primesc mult soare devin foarte inchise la culoare.

Probabil florile se pot folosi pt ceai, sirop si alte chestii. Am avut surpriza placuta sa stea frunzele pe el pina inainte de craciun....
 
Ultima editare:

Chrisstina

Member
Soc am eu o gramada. Dar nu cred ca se mai prinde acum. Adica mai mult ca sigur. Poate doar daca ar fi la ghiveci. Daca nu gasiti pana la toamna ma contactati si va dau eu.
Multumesc de raspuns! aveti dreptate nu am sa incerc acum. eventual am sa caut butasi iar daca nu gasesc am sa va contactez la toamna. multumesc mult :blush:
 
Sus