Soare: cat si cum, la stapelii

gino

Member
Stelian are dreptate, este Stapelia variegata.
Arata binisor...lastarii sunt usor etiolati si se observa o usoara deshidratare specifica anotimpului.
Cred ca in primavara are nevoie de transplantare, pamantul pare destul de epuizat.
Cred ca poti sa stopezi udarile din acest moment.
Daca temperatura va fi scazuta, va continua sa se deshidrateze, nimic anormal.
 

cory_helen

Active Member
multumesc, gino... am sa o transplantez... cam in ce luna ar fi potrivit? si in ce tip e substrat? e bine sa o pun in amestec de pamant si nisip si perlit?
 

gino

Member
Udarile de primavara incep dupa 15 februarie, in functie si de conditiile meteo. Daca nu dupa prima udare, sigur dupa a doua se va observa revigorarea lastarilor si intrarea in vegetatie.
Din acel moment se poate face transplantarea.
Eu folosesc pamant obisnuit in proportie de 70%, iar restul nisip si pietris.
Amestecul poate sa fie si 50% pamant si restul nisip, pietris, sfaramaturi de caramida, sau tuf vulcanic de granulatie mica.
Nu am folosit perlit, deci nu pot sa spun daca-i bun sau nu in amestec...
 

gty

Member
buna ziua tuturor am balconul inchis in termopan ,la ce temperatura rezista peste iarna? am observat la variegata ca sa pleostit si parca se stafideste care ar fi cauza?
 

gino

Member
Stapeliadele sunt destul de sensaibile la variatiile termice, ca dealtfel mai toate plantele. O temperatura mai scazuta pe o perioada mai indelungata de timp, determina Stapeliadele sa-si reduca drastic cantitatea de apa din lastari, de aici aspectul lor stafidit. Nimic anormal, doar daca plantele nu au si alte probleme. O fotografie ar fi de folos, daca se poate.
 

sorina

Active Member
Gino iaia Stapeliile si suculentele de la tine ( eu zic ca s-au pastrat bine peste iarna NU ???
:? :? :?
 

gino

Member
Da Sorina, plantele arata excelent. Nici urma de etiolare.
Ma bucur ca ai avut grija de ele cum trebuie, sigur te vor rasplati in vara asta. :D
 
Sus