Smochin - Ficus carica II

mirceaspc

Active Member
Moderator
Foarte tare ! Ar fi o idee pentru fructele de pe varful ramurilor care nu s-au copt toamna (cele mai mici) - sa tai varfurile si sa le pui in apa.
In alta ordine de idei cat timp trebuie protejat smochinul ? Al meu are vreo 3 ani si am citit undeva : "in primii doi ani,smochinii trebuie îngrijiți iarna cu materiale protectoare peste tulpină și ramuri,apoi lăsați-l să se descurce singuri,fără protecție,și veți fi mulțumiți."
 

miki70

Active Member
Ieri am facut pe Hercule :) , am mutat smochinul . Nu-mi vine sa cred ca am reusit singura :eek: . Smochinul are 3 ani dar doar 2m inaltime. L-am pus intr-o zona unde primeste soare de la ora 13, alta cu mai mult soare nu aveam. I-am pus o roata sa stea apa multa la radacini, sper sa-i placa locul ales. Ce papa bun sa-i pun?
 

miki70

Active Member
Azi m-am uitat bine la smochin si i-am vazut smochinutzele :) , niste chestii mici de 1-2mm. O sa culeg si eu o farfurie de smochinute anul acesta dc nu-l afecteaza mutarea :dans:
 

happy

Well-Known Member
Daca l-ai luat cu pamant ai sanse sa mananci,daca nu,vei apela la prieteni sa-ti trimita smochine de la Amara ;-)
 

miki70

Active Member
O galeata de pamant avea la radacini, sper sa nu piarda smochinutele. Azi i-am pus si granule cumparate de kk de vaca :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pfoai, smochinul meu e in magazie, trebuie sa-i fac si la ala groapa, naiba stie cum drac' o sa-l scot din butoiul de plastic in care e...cred ca o sa rup butoiul :mrgreen:
 

Mishu TM

New Member
miki70 a spus:
Azi m-am uitat bine la smochin si i-am vazut smochinutzele :) , niste chestii mici de 1-2mm. O sa culeg si eu o farfurie de smochinute anul acesta dc nu-l afecteaza mutarea :dans:
Si eu sunt proprietarul a doi smochini ce au fost plantati in gradina la inceputul lunii aprilie a.c. Cel mai mare dintre ei avea o gramada de fructe si desi l-am transplantat scotindu-l din ghiveci si patrandu-i intact pamantul din jurul radacinilor, in circa 14 zile a lepadat toate fructele si s-a apucat de facut frunze. Legat de ingrasamant care ar fi formula optima si in ce cantitate?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Cand muti un pom in perioada de preformare fructe sansele sunt peste 90% ca el sa piarda fructele . Apoi urmeaza si formarea radacinilor deci fortarea frunzelor pentru a putea face fata necesitatilor
 

anknic

Active Member
e primul an cand smochinii mei dau frunze din varful cracilor! a fost iarna blanda...

smochinul negru (happy sa traiasca!) are frunze in varf de craci de 2m inaltime!
 

miki70

Active Member
Mishu TM a spus:
miki70 a spus:
Azi m-am uitat bine la smochin si i-am vazut smochinutzele :) , niste chestii mici de 1-2mm. O sa culeg si eu o farfurie de smochinute anul acesta dc nu-l afecteaza mutarea :dans:
Si eu sunt proprietarul a doi smochini ce au fost plantati in gradina la inceputul lunii aprilie a.c. Cel mai mare dintre ei avea o gramada de fructe si desi l-am transplantat scotindu-l din ghiveci si patrandu-i intact pamantul din jurul radacinilor, in circa 14 zile a lepadat toate fructele si s-a apucat de facut frunze. Legat de ingrasamant care ar fi formula optima si in ce cantitate?
Smochinul meu a suportat bine mutarea, are smochine mari de 2 cm. I-am pus apa f multa de cate ori am putut, are o roata la baza, bag furtunul si-l scot cand s-a umplut. I-am mai pus macerat de kk de porumbel. :)
 

happy

Well-Known Member
Eu nu pun zeama din asta "frumos"mirositoare decat la brugmansii,la smochini apa cat mai multa.Anul asta se pare ca va fi recolta bogata in septembrie!!
De unde ai tu atata kk?? :rofl:
 

miki70

Active Member
happy a spus:
Eu nu pun zeama din asta "frumos"mirositoare decat la brugmansii,la smochini apa cat mai multa.Anul asta se pare ca va fi recolta bogata in septembrie!!
De unde ai tu atata kk?? :rofl:
:rofl: Happy am strans kk de la 2 gugustiuci care s-au rahatit din tei toata iarna, au stat doar pe o crenga si au facut gramada jos cat sa iau 2 lopatele mici Le-am tinut la macerat 2-3 luni si am diluat pt toata gradina. Tu ce te plangi, ai kk de la pasarile motzate :)
 

happy

Well-Known Member
danero2004 a spus:
De la parlament :tavalit:

Happy aia negri ai tai sunt din seminte sau butas din mama cu "buletin" ?
Metafora ta este prea profunda pentru mine la ora asta!Zii mai pe romaneste :rofl: Anul asta o sa mananc smochine din arbusti obtinuti din seminte de la Kaufland(Made in Turkey)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am 2 smochine, cate una pe fiecare :rofl: Unul a iernat in magazie, facuse smochine in vara, evident ca nu s-au copt pana a venit frigul, e un smochin cu fructe verzi, asta sper s-o mananc, ca are diametrul de 3 cm :) Cealalta e mica, la un smochin care are doar 2 lastari de 40 cm, a iernat afara, cu lastarii ingropati, i-am musuroit cu pamant. asta micu e de la Happy ;-)
 

happy

Well-Known Member
Am inteles acum.Sa stii ca ma batea gandul sa "iau"butasi din magazine dar am ales calea semintelor.Azi ma uitam la smochinii mei si se pare ca seceta isi spune cuvantul,nu toate smochinele se dezvolta raman mici unele si cad.Este calea naturala prin care smochinul isi dozeaza fructele in functie de apa.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cred ca mai degraba e caldura decat apa , e prea cald prea repede si prea tare ...florile ca la inceput sunt flori nu apuca sa dezvolte corect elementele formante

De cati ani ii ai pe cei negri ? .... au fructe negre la coacere ?
 
Sus