Smochin - Ficus carica II

shanzha

Member
Caramell a spus:
... au iesit ceva mai moi decat as fi vrut ....
Poate ai folosit smochine mai mari? El avea f. micute.
Multumesc pt. reteta, macar stiu ca e una incercata, am mai facut intr-un an din smochine verzi, si probabil am fiert-o prea mult, sau ce-o fi fost, dar ceea ce se presupunea a fi dulceata a iesit cam de aceeasi consistenta ca si borcanul... Puteai doar za o zgarii cu cutitul...
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Intr-adevar, am folosit smochine de toate marimile, tot ce am putut aduna.
Reteta sigur iese. Totusi prima oara poate e mai bine sa faci dulceata exact ca in reteta pentru mai multa siguranta. Iar pentru la anul vezi daca iti vei dori sa modifici ceva in ea. In orice caz, atunci cand fierbi smochinele, le poti gusta si simti consistenta. Astfel, te poti decide daca sa le mai fierbi in continuare sau nu.

Si la mine prima dulceata a iesit "cristal" :rofl: Era de zmeura. O fiersesem mult prea mult. Nici sa o scot din borcan nu se putea, le-am aruncat cu totul. :) Siropul nu trebuie sa isi schimbe culoarea. In momentul in care si-a schimbat deja culoarea e fiert prea mult, incepe sa se caramelizeze. Cel mult il mai poti "drege" cu niste zeama de lamaie.
 

happy

Well-Known Member
Maine o sa ma gandesc la tine cand o sa savurez o smochina. ;-) Esti cumva.....de ai asa pofta ? :rofl:
 

presco

Active Member
Am vrut sa fac dulceata din smochine verzi, dar nu am apucat caci au inceput sa se coaca! :rofl: Noroc cu toamna asta frumoasa!
 

happy

Well-Known Member
danero2004 a spus:
hopa , esti doctor in ..polenizare umana :tavalit: :nu-i nimic: :nu-i nimic: :)
Hai ca am mai invatat o expresie :tavalit:
Presco,gustul nu este acelasi ca al smochinelor coapte in septembrie...
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Lasa ca sunt bune si asa. Nici la Bucuresti nu se coc in septembrie :rofl:
Tu esti mai norocos acolo la Slobozia.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
In general fructele ce se coc mai devreme sunt mai dulci. Dar si cele din octombrie sunt dulci si gustoase.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
presco a spus:
Am vrut sa fac dulceata din smochine verzi, dar nu am apucat caci au inceput sa se coaca! :rofl: Noroc cu toamna asta frumoasa!
Nici nu se compara cea de smochine semicoapte cu cea de fructe verzi.Savoarea si parfumul dulcetii este cu totul altul.Pacat ca nu ai incercat.Nici nu ai mai fi cules altadata verzituri.
 

miki70

Active Member
Astazi i-am facut paltonas smochinului, 3 straturi are: cutii de carton care le-am desfacut pe lung si l-am infasurat cu ele (legate cu rafie), saci de rafie capsati de jur imprejur iar la sfarsit folie cu bule. L-am legat cu sarmulita si gata. Sus de tot i-am lasat o gaurica mica pe unde sa respire :)

Claudelul tu iar i-ai pus tanga? :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:rofl: De data asta unui i-am pus o movila de pamant in cap, iar celalalt e in butoi, l-am adapostit intr-o magazie. Acu' treaba lor, ca eu mai mult nu am ce le face, m-am cam plictisit de firgurosii astia, desi mi-e tare greu sa renunt la ei :(
 

miki70

Active Member
Deci i-am protejat si tu cum trebuie anul asta. Al meu e asa frumos in paltonas, imi pare rau ca nu i-am facut poze cu toate etapele , aveam mainile murdare si inghetate, aparatul foto lipsea din ele.
La anul in primavara vreau sa-l mut , sper sa reusesc acest procedeu si sa vad si eu mai mult de 3 smochine :( Ii pun si o roata ca sa pot sa-i pun mai multa apa, ii mai pun si kk de vaca :) , sper sa ma aleg cu o farfurie de smochine :rofl:
 

Camik

Active Member
In luna octombrie am primit un varf de smochin.
L-am pus intr-o sticla cu apa care continea putin superthrive si ingrasamant slab de orhidee.
I-au cazut toate frunzele si a ramas ca un bat dar nu l-am aruncat.In timp au inceput sa-i iasa radacini si cred ca-mi face un fruct.
Radacinile sunt f. mici .
Asa arata:
 
Sus