Smithiantha

Fleur

Active Member
Cred ca si eu trebuie s-o mut intr-un ghiveci ca este intr-un paharut si sunt 3 fire acolo. A mea are frunzele model maron intens ca urzicutele.
 

michaela

Active Member
Nu stiu Fleur ce sa zic.... ca nici asta n-are ghiveciul mare.... este unul de 9 cm din lut............ dar pe mine m-a uimit.... este imensa..... :eek:
e prima care o am.... si e un singur fir in ghiveci, era un rizomel micut.... :? acum , oare cand o inflori??? :)

P.S- cum s-o inmultesc??? Sa facem schimb :wink: A mea este Smithiantha AN'S SOGNARE FIRENZE
 

Fleur

Active Member
Eu am pus frunza ca la gloxinie si pe codita a facut mai multi rizomei, ca acum am 5 plantute. O sa incerc sa le despart cand le pun in ghiveci si-ti dau si tie ca are frunza frumosa si pana face flori ne delectam cu frunzele :rofl:
 

michaela

Active Member
:rofl: , pai atunci sa pun si eu o imensitate de-asta la inradacinat.... macar sa stiu o treaba..... :wink:
Asa cum ai zis, macar de frunze haioase s-avem parte! :D Eu chiar nu stiam cum s-o inmultesc. Merci! :marfa: :D
 

mena

Member
Am si eu o Smithiantha "Little One" care deabia a intrat in casa mea (ca bonus de la Dibley's). Pe eticheta ei scrie ca rizomul se lasa la iernat in perioada rece.
Deocamdata vad ca ea face bobocei. Deabia astept sa-i vad deschisi. Si a mea are frunzele grena cu verde. Daca se prinde si prin frunza o sa incerc sa pun si eu la prins si daca am rezultate o daruiesc cui isi doreste. :D
 

mena

Member
Michaela, eu sper ca in maxim 2 saptamani sa va prezint floricica :)
Cu siguranta nu o las fara sa o fac vedete, cum infloreste vin fugutza la voi sa o laud :wink:
 

mena

Member
Azi am pozat floricelele si am zis sa ii fac debututl si Smithianthei mele.
Iata bobocelul
Deabia astept sa infloreasca sa o laud tuturor :)
 

mena

Member
Simina ai postat intrebarea parca mi-ai fi ghicit gandurile :)
Azi am descarcat pozele cu floricica. Iat-o:
 

mena

Member
Simina, multumesc pt urari.
Tinind cont ca este nou aparuta in colectia mea de flori(am primit-o cadou de la Dibley's) sa vedem daca sunt in stare sa am grija de ea si sa o fac sa-mi mai infloreasca :wink:
 
D

dyayzh

Guest
Si noi credem acelasi lucru si asteptam cumintei pozele edificatoare :wink: :D
 

michaela

Active Member
Deocamdata merge bine..... :wink: tija se lungeste...... sa vad si eu floricica..... :rugaciune: :rugaciune:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Care mai e treaba cu floriciunile? Pandesc aici sa vad inflorescente bogate ... Si voi nu ziceti nimica. Haideti cu pozele. :oops:
 
Sus