Si Asclepiadele se pot altoi...

gino

Member
In cazuri de urgenta, atunci cand o Asclepiada este pe punctul de a fi pierduta din diverse cauze, ea poate fi altoita pe o alta Asclepiada.
Mai ales atunci cand lastarul ramas, sau bucatica de lastar risca sa nu se inradacineze, este mai recomandabila altoirea pentru salvarea speciei, iar atunci cand altoiul este suficient de mare sau deja ramificat, se pot taia butasi care sa poata fi inradacinati.
Am avut recent o astfel de experienta cu Echidinopsis nubica din care nu am reusit sa salvez decat o mica bucatica.
Si cum la vremea asta o inradacinare optima ar fi fost cu semnul intrebari, am preferat sa fac o altoire.
In cazul Asclepiadelor, altoirea este usor de realizat.
Chiar mai usor decat in cazul cactusilor.
Este de preferat ca baza port-altoi sa fie o specie cu lastari cat mai grosi si mai puternici, si sa fie in plina vegetatie.
Cel mai bine se preteaza Stapelia grandiflora, comparabilis, flavirostris...pentru ca au lastari puternici si destul de rigizi.
Iata rezultatul :
http://gino.sunphoto.ro/Stapeliade_alto ... GJIYYJTMOW
 

Nick.A

Member
Interesant!E bine de stiut ca pot fi salvate si Asclepiadele daca au probleme.
Pentru mine e ceva nou,n-am mai auzit de altoire la plantele astea.
Multumesc pentru informatie Gino!
Numai bine!
 

gino

Member
Cu siguranta nu sunt singurul din Romania, am vazut astfel de altoiri la un prieten cu cativa ani in urma.
Se spune ca cea mai buna baza pentru astfel de altoiri ar fi caudexul de la Ceropegia linearis v. woodii.
Am astfel de plante, dar nu am incercat inca sa altoiesc pe asa ceva.
Dar nu-i timpul trecut, oricand se poate experimenta, pentru ca din asta avem de invatat, nu ?
Ceropegia linearis v. woodii :
http://gino.sunphoto.ro/Suculente/GZGVGUSGYAHVKJQHWET
 

erika76

Member
Anul trecut cand ati postat experimentul dumneavoastra am pierdut o planta (din pacate am uitat numele), dar am reusit sa salvez un lastar mic prin altoire.

Problema mea este ca planta pe care am facut altoirea creste, dar lastarul nu da nici un semn ca ar vrea sa faca ceva.
 

gino

Member
Raspunsul este simplu...si cred ca il banuiti.
Daca lastarul pe care ati altoit ar fi singular, toata seva ar fi canalizata asupra plantei altoite, care pare sa fie un lastar de Huernia.
In situatia de acum, planta isi canalizeaza energia asupra lastarilor proprii.
Cred ca ar trebui sa desprindeti planta altoita si sa incercati inradacinarea ei in nisip, fara sa udati cel puti o luna de zile.
In mod normal, in acest interval butasul ar trebui sa faca radacini.
Succes !
 
Sus