Si altfel de dovleci

interval

Active Member
In toamna asta voi testa Musquée de Provence, un dovleac frantuzesc despre care se spune ca e foarte dulce si parfumat, drept care se poate manca crud ca si gatit. Iar de gatit e bun la supa, placinta sau pur si simplu copt. Cica in Franta nu te poti numi gradinar daca n-ai asa ceva in gradina.

Deocamdata au crescut frumos, sunt galbeni si turtiti si foarte lobati. Astept sa se coaca

In alta ordine de idei
anknic a spus:
e dovlecel la metru, ai mei sunt la fel ca ai Floriei.
Am dat astazi din intamplare peste pachetul cu seminte, pachet identic cu cele trimise tie si altora. Vad ca scrie pe el 'Lunga serpente si Sicilia', adica Sarpele lung din Sicilia
 

victoria

Active Member
interval a spus:
In toamna asta voi testa Musquée de Provence, un dovleac frantuzesc despre care se spune ca e foarte dulce si parfumat, drept care se poate manca crud ca si gatit. Iar de gatit e bun la supa, placinta sau pur si simplu copt. Cica in Franta nu te poti numi gradinar daca n-ai asa ceva in gradina.

Deocamdata au crescut frumos, sunt galbeni si turtiti si foarte lobati. Astept sa se coaca

In alta ordine de idei
anknic a spus:
e dovlecel la metru, ai mei sunt la fel ca ai Floriei.
Am dat astazi din intamplare peste pachetul cu seminte, pachet identic cu cele trimise tie si altora. Vad ca scrie pe el 'Lunga serpente si Sicilia', adica Sarpele lung din Sicilia
sa opresti,te rog, seminte,ca eu sunt interesata :D
 

interval

Active Member
Asa de bine le-am oprit, ca nici macar nu le-am pus
Plicul este sigilat, exact asa cum l-am luat din dugheana
 

anknic

Active Member
Am dat astazi din intamplare peste pachetul cu seminte, pachet identic cu cele trimise tie si altora. Vad ca scrie pe el 'Lunga serpente si Sicilia', adica Sarpele lung din Sicilia[/quote]

fix din astia avea bunica mea in gradina (sunt vernil cu niste pete albicioase). exista si varianta vernil doar, dar astia cu pete sunt extrem de productivi, e adevarat ca e coaja mai tare un pic decat la ceilalti, dar culesi cruzi nu au nici seminte si au si coaja mancabila :)
 

mirela06

Active Member
Buna dragi...consumatori, cultivatori si iubitori de ludai, dovleti sau cum vreti voi sa-i denumiti :D
Eu am pus dovleci si cum am avut candva ajutor de curatat de buruieni, am luat o fata care...i-am arata care-s dovlecii, si castravetii si upa ce am plecat sa muncesc si eu...mi i-a scos pe toti .I s-au parut urati si...mi-am dat cu palma-n inima ca sa nu-i dau in cap.Asa ca am ramas cu cativa.
Am sa pun pozele.Bine ca nu mi-a scos si lufa ca o omoram :x
http://mirela06.sunphoto.ro/dovlecei_si ... ti/pagina9
Nu am pus toate paginile , in continuare.Dati si voi pe album :)
 

Floria

Active Member
Oooooooooo Mirela ! Bine ai revenit, mi-era dor de tine in forum. Ca de obicei, chiar daca cu peripetii dar tot minunatii vad la tine in gradina. Te-am vazut si pe tine in poza, arati minunat de zici ca la tine in zona a stat timpul in loc.
De cand s-a racorit timpul si dovlecii si dovleceii mei leaga ca nebunii, cel mai mult imi place acesta care s-a suit in pom.

 

mirela06

Active Member
:) Oooooo!! Draga mea Flori :) .Multumesc.Pai mai dau si eu fuga...dupa 2 ani :oops: Asta este.Sper sa ma fac iarasi'' activa'' ;-)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si la acest capitol va fi o premiera:voi pune cateva seminte de squass button
(poza de pe net)

am inteles ca sunt foarte roditori si mai ales foarte dulci si gustosi.
 

elianna

Well-Known Member
Eu nu mai pun dovlecei. Am pus anul trecut 3 soiuri si n-am vazut decat un dovlecel, doar flori, cu zecile:D
 
Sus