Sfaturi

mirela06

Active Member
Cafeluta, felicitari. Aerul curat il mentin copacii si defapt toate plantele, doar ei sunt plaminii Terrei.Doar sa ai mult spatiu ca astia cresc, cresc, nu gluma :)
 

cafeluta

Member
ms
unul deja a inceput sa capete tenta ... de mesteacan :):):)
vad ca ai afecteaza un paianjen care le face frunza cocon
acum ca a plouat binisor la noi sper sa prinda ,,viteza"
 

mirela06

Active Member
Buna si aia. Stam cun nasul in ea si tot avem aer curat :) Oricum , fain mesteacan . Lasa ca se face el mare :wink:
 

cafeluta

Member
stie cineva de unde pot achizitiona corn ( nu stiu exact denumirea fac frunctele numite coarne si de obicei se gasesc in padure )
sau este cineva din zona iasului care stie o padure unde cresc sa pot lua puiuti la toamna
 

irinabv

Active Member
Moderator
Am si eu o intrebare dar sa nu radeti de mine :( Ce inseamna sa stea o planta la lumina din plin dar nu in soare direct? Ca m-am tot plimbat prin curte si acolo unde nu era soare direct era umbra :? Ca am niste dipladenii rosii care stau in soare direct si se cam decoloreaza petalele.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu cred ca trebuie sa umbresti planta respectiva - in casa cel putin tot ce am "la lumina dar nu soare direct" sunt pe latura de nord.
Asa le-as aseza si in gradina, teoretic pe nord ar fi mai putin expuse soarelui arzator direct, mai ales in lunile de vara.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Gradinita mea e spre nord si tot are soare arzator destul de mult din zi. Si cand nu are soare o umbreste casa. Deci e umbra. Eu asta nu inteleg, cum sa aiba si lumina si sa fie ferite si de soare. Cu plantele din casa ma descurc, ca intr-adevar geamul nu lasa razele soarelui ca fie chiar asa fierbinti.
 
A

Anonymous

Guest
irinabv potzi s-o pui langa casa sau la umbra unui copac,va avea lumina cat ii trebuie fara sa fie arsa de soare
 
Sus