Sfaturi

andrateodora

New Member
Eu folosesc un ingrasamint special pt. conifere,plantele dvs. nu ridica probleme deosebite.Pt. euonimus puteti folosi acelasi ingrasamint ori un altul cu uitilizare generala.Atentie ultimul se tunde,se poate modela.
 

cafeluta

Member
care din arbori sunt cei mai buni pt a ,,tine" dealul ?
ceva cu crestere mai rapida
dupa cate stiu salcamul e cel mai indicat
oare salcamii japonezi sunt la fel de buni ca astia ,,comuni" ?
sau alt tip de salcam .... mai spectaculos
trebuie sa plantez copaci pe toata lungimea a 2 hectare si parca nu asa umple de salcami din astia spinosi
 

cafeluta

Member
oho
o adevarata fiesta
oricum le aveam in plan , dar nu stiam ca sunt si bune pt a preveni alunecarile de teren
 

mg

Member
cafeluta a spus:
oho
o adevarata fiesta
oricum le aveam in plan , dar nu stiam ca sunt si bune pt a preveni alunecarile de teren
Pentru un teren in panta , primul lucru necesar este sa asigurati scurgerea apei de pe versant apoi terasari si plantari de plante , copaci ...
Important este sa asigurati inierbarea terenului . Iarba de pe teren asigura scurgerea apei PE EA , patrunzind mai putina in pamint .
 

cafeluta

Member
cum se comporta mesteacanul printre alti copaci ?
am adus cativa mesteceni si as vrea sa alternez putin ( in locurile mai goale sa plantez specii care nu sunt in zona )
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
mihai63 a spus:
Am plantat saptamana trecuta cate ceva:Chamaecyparis,Juniperus Bluecarpet,Juniperus Greencarpet,Euonimus Golden Queen si Euonimus Marieke.
De plantat le-am plantat eu dar nu stiu cum sa le ingrijesc da acum incolo......poate ma ajutati :oops:

http://mihai63.sunphoto.ro/Gradina_2009
asigura-te in primul rand ca primesc apa suficienta in perioadele calduroase, mai ales daca sunt inca tinere, la varste mai fragede sunt mai sensibile la conditiile de mediu (spun asta nu din carti ci strict din experienta personala)
eu nu prea sunt fan al fertilizarii cu substante din comert al plantelor de gradina, pentru ca pana la urma toate substantele chimice ajung in panza freatica si de acolo circuitul il cunoastem cu totii. asa ca mai bine pune-le la radacina (o data sau de doua ori pe an) cate o lopata de gunoi.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
si inca ceva: pamantul din jurul plantelor, de raza sistemului radicular incearca sa-l mentii afanat, si radacinile se aerisesc, si apa patrunde mai bine in profunzime.
 

mihai63

Member
Multumesc pentru sfaturi,am observat zilele acestea ca si-au schimbat un pic culoarea la extremitati......sunt un pic maronii.E normal sau le lipseste ceva?
 

dana_rusu

Member
cafeluta,mesteacanul este un copac caruia ii place soarele ,se preteaza bine la impaduriri,am vazut acum 4 ani impaduriti munti de steril cu mesteacan,poate ai noroc ,am pus si eu unul furat de pe munte si s-a prins bine l-am udat si a crescut de 2 m in primul an .
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
mihai63 a spus:
Multumesc pentru sfaturi,am observat zilele acestea ca si-au schimbat un pic culoarea la extremitati......sunt un pic maronii.E normal sau le lipseste ceva?
din poze nu-mi dau seama. la care dintre ele te referi? conifere sau foiosoase?
 

mihai63

Member
Ma refer la Chamaecyparis,dar pentru a-ti da seama trebuie sa descarci poza si sa o maresti.Multumesc!
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
nu prea e bine ca s-au maronit extremitatile. cand a inceput sa se intample asta? tu incearca sa le urmaresti evolutia si sa o corelezi cu conditiile de mediu (temperatura/apa/lumina). s-ar putea ca o primavara instalata brusc cu temperaturi destul de ridicate sa-i fi luat putin prin surpindere.
schimbarea generala a culorii verzi in nuante de maroniu e normala in cazul coniferelor doar in perioada toamna-iarna.
un semn al mortii plantelor la conifere....asta asa ca informatie generala ...este uscarea varfului.
 
A

Anonymous

Guest
mihai63 a spus:
Am observat ca varful este putin inclinat,atata tot.
stii.mestecenii se planteaza in grupuri.........impare
poate ii e "dor" de companioni
nu ma intreba de ce.io-s doar arhitect nu horticultor ,ca sa am o explicatie stiintzifica
dar potzi face o miscare inteleapta
sa-i pui multe bidoane de apa in jur si sa te asiguri ca e in permanentza pamantul umed in jurul lui
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Mihai, daca te referi la varful Chamaecyparisilor ca este inclinat este foarte normal, Chamaecyparis lawsoniana are varful nutant, adica incovoiat.
 

cafeluta

Member
dana_rusu a spus:
cafeluta,mesteacanul este un copac caruia ii place soarele ,se preteaza bine la impaduriri,am vazut acum 4 ani impaduriti munti de steril cu mesteacan,poate ai noroc ,am pus si eu unul furat de pe munte si s-a prins bine l-am udat si a crescut de 2 m in primul an .
am pus 7 mesteceni - toti 7 au prins
:):)
...am pus la soare , umbra si penumbra
insa se vede clar ca cei de la soare au o crestere mai rapida
 
Sus