Sfaturi practice

danya

Active Member
Fetelor, ce folositi pt. a va imparfuma casa?
Eu folosesc betisoare parfumate sau Glade, dar mirosul e de moment. As vrea ceva care sa persiste.
 

dana

Member
betisoarele parfumate fac mai mult fum decat miros - vezi ca la magazinele plafar se gasesc uleiuri esentiale care se pot pune in suporturi cu lumanarele sau impregnezi uleiul pe diverse aranjamente - la buchetele de flori pui o panglica cu 1-2 stropi de ulei esential , pe corniza perdelei poti atarna un snur deosebit care il stropesti cu ulei , in baie am cateva accesorii din flori uscate pe care le impregnez periodic si tot asa.

iar in sifonier pun bile parfumate care dupa ce le-a disparut mirosul pot fi la randul lor impregnate cu ulei.
A! la birou nu-mi lipseste sticluta cu ulei esential in care am bagat 2 betisoare goale pe dinauntru - gen pai si prin care se emana parfum
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nicio problema si minunata ideea cu uleiurile esentiale.Am incercat si eu dar parca totusi nu se simte chiar asa cum mi-as dori...
Inca mai caut si eu ceva ce sa parfumeze discret dar sa si mentina acel parfum pentru o durata mai lunga de timp.
 

danya

Active Member
Uleiul acela daca il pun in suport cu lumanare imi provoaca greata, am incercat. :(
Dar o sa incerc si cum ai zis tu, sper sa fie altceva. Merci de idei. :)
 

dana

Member
eu una sunt multumita de cat miros se degaja ptr.ca nu suport mirosurile pregnante;prefer ceva discret si apoi,la cat de multi suntem in casa si ne lovim tot timpul unul de altul daca mai miroase si destul de puternic ..........

oricum, seara nu adorm decat cu ulei de lavanda si garantat in 2 -5 minute dorm dusa.....
 

ionascus

Active Member
Bunica mi-a dat o reteta minunata ....
Luati o portocala cu coaja groasa si infingeti in ea cuisoare de jur imprejur sa iasa ca un arici...puneti cate una in fiecare camera...miroase super...
Deasemenea in holisorul de la intrare am facut un saculet din tifon,legat la gura cu o funda in care am pus amestec pentru narghilea(cat o nuca)...cui ii place ...miroase super.....
 

ionascus

Active Member
Apropos,bradutii parfumati de la masina,care in timp raman fara miros,se pot impregna cu ulei esential...eu am descoperit melissa...un gen de lamaita care miroase superb.....
 

dana

Member
Tot scarpinand netul si cum sunt o adepta a tot ce e natural sau relativ apropiat de cat mai natural am gasit o reteta de detergent de vase sa-i zicem un pic ecologic - un pic ptr.ca lamaiele sunt tratate altfel nu ar fi productii infernal de mari, sarea este absolut toata imbogatita cu iod si otetul de mere nu stiu cat de natural este dar oricum...........

3 lamai mari
400 gr apa
200 gr sare
100 ml otet de mere

Spalam lamaile si le stergem bine dupa care le taiem in bucatele mici si le scoatem samburii.
Mixam la robot, cu ajutorul lamelor de otel, lamaile impreuna cu sarea si 200 de gr apa pana obtinem o crema (cam 5-6 minute la viteza maxima) dupa care amestecam crema obtinuta cu inca 200 gr de apa si 100 gr otet si punem intr-o cratita pe foc mic.
Calculam 10- 15 minute din momentul in care incepe sa fiarba dupa care stingem focul si lasam detergentul sa se raceasca iar apoi il pastram in sticle de sticla. Si gata detergentul care are o consistenta cremoasa.
 

ana popa

Member
Am facut detergentul de vase, acum e la racit. In loc de otet de mere am pus din cel obisnuit. Impresii dupa folosire.
 

ana popa

Member
danya a spus:
Fetelor, ce folositi pt. a va imparfuma casa?
Eu folosesc betisoare parfumate sau Glade, dar mirosul e de moment. As vrea ceva care sa persiste.
Desi a trecut ceva vreme de cand intreba Danya despre imparfumarea casei, acum 3 luni am gasit pe net o idee de odorizant gel pentru camere. Se prepara un pachet de gelatina dupa indicatiile de pe pachet, doar ca se pune numai jumatate din cantitatea de apa. Cand se racoreste un pic se adauga ulei esential, daca vreti puteti adauga si putin colorant, si se toarna in pahare sau borcanase.
Eu am facut de 2 ori pentru baie si am folosit o combinatie de uleiuri esentiale de geraniu si menta.
 

anasstasia

Active Member
Foarte interesant...Pacat ca eu nu agreez nici un miros puternic. Suport foarte greu si parfumurile. Astazi pentru ca m-am dat cu un alt parfum decit cel folosit de obicei am avut o criza de alergie cumplita. :( Si parfumul de fiecare zi este greu suportat...
 

Scifficus

Member
Cel mai bun odorizant de interior este aerisirea casei si eventual o planta sau mai multe - dupa preferinte, care sa absoarba din poluanti.

Parfumurile contin si substante prelucrate care din pacte nu prea fac bine in timp.
 

isabella

Active Member
anasstasia a spus:
Foarte interesant...Pacat ca eu nu agreez nici un miros puternic. Suport foarte greu si parfumurile. Astazi pentru ca m-am dat cu un alt parfum decit cel folosit de obicei am avut o criza de alergie cumplita. :( Si parfumul de fiecare zi este greu suportat...

Credeam ca numai eu am problema cu mirosurile...Offf . De multe ori unii cred ca sunt ifose . Chiar nu inteleg ca de fapt imi este rau de la parfumuri . Si eu gasesc foarte greu un parfum pe care sa il pot suporta . :x
 

albela

Active Member
Si eu am aceeasi problema. Din cauza asta nu ma parfumez niciodata pe gat, decolteu sau alte zone apropiate ca simt miroasul toata ziua si imi da dureri de cap. Asa ca ma parfumez.... pe ceafa, ridic parul si dau un puf. Vara si unul pe glezna.
 
Sus