Sfaturi pentru incepatori

madairina

Member
Ne-am hotarat sa facem si noi in gradina o mini cascada si nu ne pricepem mai deloc asa ca apelez la forumisti sa ma ajute.
Vrem sa facem o mini cascada care va avea o inaltime de aproximativ 1.80m iar bazinul cam 2m pe 1.5m. Adancimea nu o stiu.
As vrea sa stiu ce pompa sa cumpar, ce spoturi,ce diametru sa aiba furtunul de racordare a pompei si bineinteles orice alta informatie cu siguranta imi va fi utila.
 

goodmans

Member
Buna,
Vezi ca ai primit oferta pe mail.
O cascada ca sa fie frumoasa trebuie sa aiba debit de apa.
Daca bazinul va avea dimensiunile descrise,volumul de apa este OK.
Pompele recomandate sint la pagina 66 din oferta.
Ca furtune puteti folosi din acela negru spiralat,pentru iaz,cu un diametru de 1" (32) sau 1 1/4" (40) fiind diamtrele de mijloc pe care le suporta pompa.
Banuiesc ca nu se pune problema sa tineti si pesti,pt ca ai mentionat.
Oricum o sa fie nevoie si de ceva filtrare ca sa evitati inverzirea apei.
Pt cascade se folosesc filtre de presiune,daca e unul cu UV-C incorporat e si mai bine.
Ca lumini,eu am cumparat un set de 3 spoturi de 20W/bucata firma AQUA,cu aspect de bolovani naturali,la un pret de 120ron din Hornbach.Chiar merita banii in comparatie cu ce se gaseste prin magazinele de profil.
Si evident plante,care ajuta la filtrarea apei.
Sa ne zii la curent cu lucrarea si poate mai veni si noi cu idei.
 

madairina

Member
Intre timp a fost sotul meu la cumparaturi si a cumparat pompa si becuri.
A cumparat o pompa Heissner 3000L/h 45-50W, 2.5m iar becurile sunt Aqua light 135.
Sper sa fi facut o alegere cat de cat buna.
 

goodmans

Member
sincer,pompa nu e buna pt asa ceva.
la 1.8m inaltime va pompa maxim 800-1000l/h ceea ce inseamna un firicel de apa pe cascada,dar daca va place asa e OK.
Eu imi imaginez ca la 1.8m inaltime este destule de mare si lata cascada.
 
Sus