Sfaturi orhidee

victor

Active Member
Eu zic să lași planta acolo, asta numești că rădăcinile stau înghesuite?La mine rădăcinile au spart vasul și nu umblu la vas până la primăvară.
Când rădăcinile stau mai înghesuite se induce apariția de tije mult mai repede.Este valabil pentru toate plantele care sunt în ghivece.
Cu cât vasul este mai mare, planta va căuta să umple vasul cu rădăcini în loc să înflorească.În cazul orhideelor, un vas prea mare va ține umezeala mult timp și va duce la putrezirea rădăcinilor.
 
Ultima editare:

tugatita

Member
Buna tuturor !Sunt bune acele bastonase ,ingrasamant care se baga cu totul in pamant si pentru orhidee ??Acele frunze mai uratele arse de soare sau zbarcite se pot taia ?Multumesc !
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Daca scrie pe ele ca sunt destinate si orhideelor, da, sunt bune. Sunt atatea soiuri de batoane de ingrasamant pe piata ca nimeni nu-ti poate da un raspuns exact. Citeste pe ambalaj pentru ce plante sunt recomandate.
 

Roxanna

Active Member
Eu n-am folosit niciodata. Stiu ca radacinile majoritatii orhideelor sunt foarte sensibile la concentratiile mari de minerale, motiv pentru care ingrasamantul pentru orhidee e mult mai diluat comparativ cu ingrasamintele pentru alte plante. Ma gandesc ca radacinile care ar veni in contact direct cu respectivele bastonase ar fi lezate, chiar daca nu s-ar elibera prea multe substante in apa.
Cat despre frunzele zbarcite sau arse, eu nu le tai, mergand pe ideea ca sunt totusi functionale. La un moment dat orhideea decide singura ca nu-i mai folosesc si cand se usuca le indepartez.
 

tugatita

Member
Multumesc de sfaturi ! Imi place mereu cand imi beau cafeluta sa le privesc si constat ca una dintre orhidee are un fel de gel ,picaturi pe tija florala 1491548715365662025222.jpg 1491548715365662025222.jpg 1491548780756-185843616.jpg
 

tugatita

Member
Multumesc tare mult !Cu o singura chestie mai deranjez,orhideea din spate pestrita nu prea ii vad radacini.Numai bine si multe floricele "sanatoase"
 

Roxanna

Active Member
La asta nu stiu ce sa-ti raspund, pentru ca in imagine nu se vad decat radacinile aeriene. Uita-te prin peretele ghiveciului dupa ce o uzi. Toate radacinile care se inverzesc sunt vii.
 

Tanya

New Member
Buna ziua,
Am inceputsa "colectionez" orhidee de vo' 3 luni. Brusc a inceput sa-mi doresc sa le am la mine in camera. Deci nu stiu mare lucru. tot ce stiu este despre ce am citit pe internet.
Am primit o orhidee cu 2 tulpini lungi. Nu-mi plac tulpinele acelea. deci nu sunt tije, doar tulpini. una am taiat-o si am pus-o in apa, poate face radacina.
Intrebarea mea este: ce fac dupa ce ii pica florile tijei din a 2-a tuplina. Pot sa o tai sa o fac mai mica? Multumesc!orhiddea mea cu tija.jpg
 

victor

Active Member
Bună seara! Aveți o orhidee dendrobium phalaenopsis. Puii de la bază sunt cei care vor face tije florale. Planta se udă numai când substratul este aproape uscat, doar cât să se umezească. Udarea în exces duce la putrezirea rădăcinilor din vas. Nu mai tăiați bulbii, decât dacă putrezesc. Ei vor hrăni viitorii pseudobulbi, care vor crește și vor deveni bulbi și vor face tije florale.
 

Tanya

New Member
Bună seara! Aveți o orhidee dendrobium phalaenopsis. Puii de la bază sunt cei care vor face tije florale. Planta se udă numai când substratul este aproape uscat, doar cât să se umezească. Udarea în exces duce la putrezirea rădăcinilor din vas. Nu mai tăiați bulbii, decât dacă putrezesc. Ei vor hrăni viitorii pseudobulbi, care vor crește și vor deveni bulbi și vor face tije florale.
 

Tanya

New Member
Buna ziua si Craciun Fericit tuturor.
Revin cu o noua intrebare: am cules de la gunoi 2 orhidee care arata deplorabil. Oare le mai pot salva? Nu mai au radacini deloc. le-am bagat in apa 2 zile dar mi-e frica sa nu putrezeasca radacina. Una saraca are flori. dar stiu ca sunt cauza pierduta daca nu au radacini. Dar poate pot face ceva ptr viitor?
Multumesc din suflet!
 

Atașamente

CristianG

Well-Known Member
Buna ziua si Craciun Fericit tuturor.
Revin cu o noua intrebare: am cules de la gunoi 2 orhidee care arata deplorabil. Oare le mai pot salva? Nu mai au radacini deloc. le-am bagat in apa 2 zile dar mi-e frica sa nu putrezeasca radacina. Una saraca are flori. dar stiu ca sunt cauza pierduta daca nu au radacini. Dar poate pot face ceva ptr viitor?
Multumesc din suflet!
Nu mai ai ce să le faci....Sunt cauze pierdute!
 
Sus