Sfat Trandafir Catarator

Valentino

New Member
Buna ziua !
Stau la bloc, la parter si am o gradina de 130 mp2, in centrul Constantei. In aceasta iarna am sa fac un gard metalic care va avea dimensiunea ( 15 metrii lungime + 2 metrii inaltime). Vreau sa plantez numai trandafiri cataratori. Am urmatoarele intrebari:
1. Top 3 trandafiri cataratori ( sa creasca repede, rezistenti la boli, sa acopere gardul cu frunze si flori, etc)
2. La ce distanta trebuie plantati pentru a crea un gard bogat, plin
3. De la ce furnizor pot sa cumpar pentru a nu avea parte de surprize

Multumesc
 

geodezia

Well-Known Member
de la Clematite sau de la Cornelia 79 acum in momemtul asta
daca te inscriai acum 1 luna s-a facut comanda la lotumm
na acum depinde ce culori iti doresti ce marime de floare
la mine a mers bine paul transon ros si cecil bruner tot roz dar flori mici nu mari
ei asa sunt multi rosu poti pune symphatye alb pe Elf roz Coral Down
mare creste si mdama Isac Pereira mereu nu le stiu denumirile corecte da le gasesti
mai este Don Juan mai este unul portocaliu cu w ca nu imi vine in minte daca vrei flori marunte este bobie james care este o minune
Willian allen richardson iar se face mare unul mai scut este variegata de bologna dar asta vei avea scandal pe el ca miroase si vei ramine fara el
eu in locul tau as pune si ceva sa ma folsesc de ele
adica madama si si variegata le poti folosi la siropri si dulceturi dar trebuie sa stai cu ochi pe vecini sa nu ti le culeaga
na acum ca le stiu betesugurile poti sa pui la 4 m distanta intre ei mie imi plac si cind se intrepatrund
bine ar fi sa ai din aia remontati cu 2 perioade de inflorire dar astia climberii rar fac 2 rinduri de flori
uite aici de la petrovici poti sa iti alegi si sa comanzi daca vrei o comnada mai mare
daca nu incearca pe sun photo am vazut ca multe fete au de vinzare
aici pe egradini poti vorbi cu Sanamaria si cu Claude au si ele de vinzare rose le faci o intrebare poate au ceva climberi
deci site-ul lui petrovici
http://www.petrovicroses.rs/en/roses/climbers
 
Ultima editare:

geodezia

Well-Known Member
uite ai noroc are claude climberi
aici are si bobie james o gasesti ai aici pe egradini tot claude
http://claude31.sunphoto.ro/TRANDAFIRI_DE_VANZARE_-TOAMNA_2015
au vezi ca are si hymalayan musk ala iar o frumusete dar astia 2 sunt fara talente de a face sirop si dulceata dar te umpli de flori si nu le mai duci grija cu vecini
plus ca iti umpli gardul de ei
vezi ca are si shrubi atia sunt niste climberi mai mici
din astia ZEPHIRINE DROUHIN ti-o recomand cu fara ezitare are floir mari superbe roz
mai caut si la Ana
 

geodezia

Well-Known Member
La Sannamaria fa-i o intrebare ca nu mai vad unde are rosele de vinzare este aici pe egradini
fetele sunt f serioase au rose de calitate eu zic mai bune decit ce vin din afara trandafiri sanatosi puternici eu am un glod de pamint si sunt ok
mai este si Clematite uite aici
http://www.clematite.ro/
fetele sunt toate serioase de cuvint si Clematite este aici pe egradini
succes la cumparaturi
 
Ultima editare:

adrianam

Well-Known Member
Eu am cam 120 m de gard si am incercat sa pun numai cataratori de-a lungul lui.
Din pacate, dupa vre-o 5 ani, inca nu am gardul plin de frunze si flori!
La mine, singurii care ar indeplini criteriul tau, ar fi Jasmina si Super Dorothy. Au florile roz mici, in buchete, al doilea val de flori este cam slabut la Jasmina, la Super Dorothy apar mai multe buchete.
Un altul care vad ca se dezvolta repede, ar fi Sombreuil, care are floarea mare, alba si frumos parfumata, dar care se strica la ploaie.
 

LadyBug

Well-Known Member
cum adica 4m, nu e o greseala? Eu ii pun foarte aproape unul e altul, mai exact cam la 50cm distanta.

Daca faceti comanda la Petrovic, eu vreau neaparat cativa trandafiri!
 

geodezia

Well-Known Member
pai ii pui la 50 cm pe cei tufa nu climberii
un climber ajunge pina la 7 m lungine pe un gard ma rog atit sa ajuns la mine paul tronson catarat pe gard si pe bucatarie
la fel si cecil bruner
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Unul dintre cataratorii clasici este New Dawn. Creste foarte repede, infloreste foarte bogat, nu are prea multi spini si poate fi condus usor.
 

LadyBug

Well-Known Member
pai ii pui la 50 cm pe cei tufa nu climberii
un climber ajunge pina la 7 m lungine pe un gard ma rog atit sa ajuns la mine paul tronson catarat pe gard si pe bucatarie
la fel si cecil bruner
In cazul asta, m-am hotarat! Cand voi face gard la terenul cel mare din camp, unde am nevoie de una mie metri lungime de gard, ies mai ieftin cu trandafirii cataratori.
...Si in cat timp ajunge asa mare?
EU ma mai gandeam si la mure, dar alea-s nenorocite rau, ca invadeaza tot!
 

LadyBug

Well-Known Member
Nu stiu cum e pamantul, ca e dat cuiva in grija momentan dar am vazut un grau foarte mare si frumos pe el, asta inseamna ca e pamant bun?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
E o mare diferenta intre cum se dezvolta o planta atunci cand gradina e situata in camp si cum se dezvolta atunci cand gradina e mai ferita. Credeti-ma ca stiu ce spun din proprie experienta: in camp nu ai nici adapost, si temperaturile sunt mai mici ca in oras sau chiar in sat iar atunci cand vine cate un viscol plantele sunt expuse direct, n-au nici un paravan.

Cecil Brunner a inghetat pana la baza aproape la mine in gradina. Avea vreo 2 m.
Cataratorii, in mod special, sunt mult mai expusi in camp. Alegeti varietati de trandafiri care sa fie hardy (cu cat mai hardy, cu atat mai bine) si cu rezistenta mare la boli.
 

LadyBug

Well-Known Member
Pacat, deci nu merge nici asa... eu nu pot lua sa folosesc pamantul pana cand nu fac un gard, si nu pot sa fac un gard asa de mare pt ca dau faliment instant... e aproape de oras, deci tiganii abia asteapta sa vina la furat, si n-am chef sa muncesc degeaba.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mai cu grija, Lady Bug, cu rasismele astea pe aici. Mai usor cu aprecierile de genul asta. Pot sa-ti fure si tiganii si romanii asa ca incearca sa te auto-cenzurezi un pic.

Cat despre gardul tau din camp, pana nu-l construiesti nu prea inteleg ce plante vrei sa plantezi. Iar sfatul meu e sa plantezi lonicera - creste repede, iei de la cineva butasi si se umple intr-un an gardul tau de verdeata daca e plantat suficient de des.
 

LadyBug

Well-Known Member
Ei, rasism, ca nu e rasism, e ceea ce am vazut cu ochii mei, adica astia imi intra in curte si ziua in amiaza mare, de zeci de ori am patit-o si eu si parintii, mai ales, de ce sa mint si sa nu spun adevarul? Cu romanii am avut alte belele, nu ca mi-au furat ci ca mi-au aruncat in curti si balcon(ca e vb de mai multe case, ale parintilor si pe unde am mai stat) tot felul de chestii, de la iarba/tuia uscata, papuci, barometru stricat si pana la pui de pisica si de caine.

Lonicera e frumoasa, insa nu-mi e de niciun folos, ca nu ma apara de hoti, eu vreau ceva cu spini care sa nu coste prea mult dar nici sa se extinda alandala cum fac lujerii de mure.
 

Valentino

New Member
Buna dimineata
Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Am citi cu interes tot ce ati scris aici.Fiecare trandafir catarator pomenit aici l am studiat in detaliu pe google.
New Dawn este intradevar foarte frumos. Daca are cineva de vanzare sa imi dea un private message
Raman deschis la sugestii si propuneri. Vreau sa intocmesc totusi un top trei :)
 
Sus