Sesbania Punicea

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
A incercat cineva Sesbania Punicea ? Stiu ca rezista pina la maxim -12 grade. Dar eu zic ca se merita incercata.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu, :rofl: nu am vazut doar ca mi-a povestit o prietena din Argentina despre acest arbust.Pentru ca chiar daca in locurile de bastina
/Brazilia,Uruguai,Argentina facind chiar parte din flora autohtona argentiniana/
poate creste pina la 2,5 m el este de fapt un arbust.In acele locuri isi pastreaza foliajul verde tot anul numai primavara frunzele devin de culoare rosiatic/portocalie asemenatoarea florilor pe care le face si care din cauza culorii lor dau si denumirea acestuia.Puniceus-a-um = de culoare rosie .
Poate fi crescut si ca planta de ghiveci dar atunci necesita o atentie sporita in special la udari.Fiindca desi el creste pe malul riurilor,delte sau in locuri umede,placindu-i un sol bine impregnat cu apa,cind este crescut in ghiveci trebuie udat numai atunci cind pamintul se usuca la suprafata,adica odata la 2-3 saptamini, dar atunci se face din abundenta nelasindu-se apa sa stagneze in farfurioara.Nu necesita un sol special.


Si fiindca ai intrebat daca ar suporta clima de la noi :? este cu semn de intrebare fiindca suporta citeva grade sub zero dar daca temperatura scade putin mai mult este OBLIGATORIE mulchirea sau protejarea radacinilor si chiar tulpina.Nu stiu cum ar rezista la clima noastra .Probabil prin adaptare treptata daca nu cumva s-a gindit cineva sa o faca deja.

Oricum inmultirea se face usor prin seminte care arata exact ca boabele de fasole .
 
Sus