Serpi

michaela

Active Member
Exista ceva pentru combaterea serpilor :)
m-a intrebat si pe mine cineva care are probleme cu ei, ba chiar se cuibaresc pe tigla casei :(
Brrr... sfaturi ceva? :?
 

Edelweiss

Active Member
Daca e de casa, cica aduce noroc daca il ai si ghinion daca il alungi. :)
Nu ai solutii pentru serpi decat aricii si cartoanele cu smoala. Ei ies seara si se incalzesc pe pietrele care inca sunt calde. Acele pietre pot fi substituite cu cartoane cu smoala (capcana) calde de la soare si ii vei gasi lipiti.
Oricum, se va lasa cu meci intre serpi si caini.
 

michaela

Active Member
arici i-am zis si eu..... :rofl: :rofl:
oricum este destul de scarbos.... caci se baga peste tot... sunt de apa ,cred, caci este pe malul lacului Snagov.
o sa incercam cu carton incalzit.... daca alta alternativa nu e.... :cry: :cry:
 

CM

Member
pisicile mele ii vineaza.
Imi aduc puisori in fiecare an pe treptele casei (ca sa vad ce harnicute sunt). Eu ii omor.
Chiar si cu un sarpe mai mare s-au luptat. Sotul l-a prins si omorat.
De serpii de apa nu scapi. Cand te muti langa lac, iti asumi riscul :)
De retinut ca nu-s periculosi, asa ca nu avem de ce ne teme.
Este bine sa tinem usile inchise la casa, ca sa nu-i gasim printr-un coltisor. De asemenea, nici usile masinii nu se lasa vara deschise. Serpii sunt curiosi si se urca usor :D
 

michaela

Active Member
Da.... merci! :rofl: :rofl: :rofl: De-ai stii cat cunosc.... deocamdata am pus stalpi sa iluminam pe cat posibil gradina... iar pana la ponton deasemeni sa nu ne mai trezim cu ei in picioare :wink: :x

Intre timp la casa mica s-a schimbat tigla cu tabla ,sa nu mai curga serpii de pe acolo, asa ca partial le-am distrus cuibarelile... :wink: la casa mare nu era problema ca e inalta.
In zona pisicile nu vaneaza serpi :roll: .... dar fura pestii de nu se vad :rofl:
 

riana

Active Member
si eu azi am vazut la mine in curte un sarpe destul de marisor 1 m statea tolanit la soare. pana sa-l prinda sotul a intrat intr-o gaura in pamant. este adevarat ca daca pui lapte cald iese din gaura?
 

michaela

Active Member
Nu cred riana! Eu asta o consider basm din popor.... plecat din realitatea ca animalele (oi,capre,vaci) erau deseori muscate de uger..... :rofl:
 

cataliny

Member
Esti la ei acasa si nu prea ai ce sa le faci, or sa apara mereu si fac parte din lantul trofic, stai linistita sunt mai inofensivi decat o pisica si te mai scapa de brostele galagioase.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Pana vara asta nu va vazut nici urma de sarpe prin curte. Din nefericire am o pisica tare harnica care ii prinde de pe malul lacului aflat la vreo 20m distanta si mi-i aduce plocon: 5 numai in luna mai :rofl:. Asta pentru ca anul trecut pisicile mele (in numar de 7) au prins toti soarecii din curte si acum nu mai au "cu ce sa se distreze". Asa ca aduc din vecini. Mi-a adus si vreo 2 cartite, un peste, o soparla... si tare mi-e ca mi se va opri aici :eek: Sa nu credeti ca le-ar manca (exceptand pestele si pasarile)... nici gand. Se joaca cu ele pana le omoara sau pana se plictisesc (in cazul nefercit) dupa care le abandoneaza prin curte.

Cum o prind o indop cu mancare, poate poate ii mai trece cheful de vanat daca are burta plina :rofl:
 

riana

Active Member
harnicute pisicute ai.
mie nu mi-e frica de ei ca stiu ca sunt inofensivi. langa mine au niste oameni o gradina plina de betoane si iarba de 2m. sunt sigura ca de acolo a venit
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Riana, lasa in pace bietul sarpe...mai ales daca nu ti-e frica, nu cred ca te incurca, nu?
 
Sus