Sera Pasiva - O economie ce nu e de neglijat!

Scifficus

Member
Eu cred ca nu este nici o minune. Doar e construita sa stipuleze niste principii fizice elementare si logice deasemenea.
 

sicora fabian

Active Member
Scifficus, orice adapost este construit pe baza unor legi fizice, de cele mai multe ori logice.
Importanta este eficienta, unele constructii "exploatand" mai bine aceste legi "logice"! Acestea sunt mici "minuni", care in timp vor fi depasite de altele . . .
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Se tot vb de o sectune speciala pentru atat de mult doritele "spatii protejate" , insa cu toti ca si mine dealtfel am probleme cu $$ la curent , asa ca ideea cu butoaiele nu e chiiar rea , desi o stiu de ceva timp

O sera pasiva care iti permite sa tii plante exotice fara sa cheltui niciun banut e chiar o minune , chiar si a fizicii :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
poti incerca la un strungar ca tot ai poza la tine . sunt multe turnatorii de pvc dur , daca vrei pVC, sau mergi pe optiunea aia , stiu ca aia de acolo vand :wink:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Mersi Danero... chiar e bine de stiut.

Cred ca a fost de asemenea prezentat la TV un proiect facut de niste chinezi in Romania undeva in jurul Bucurestiului, unde solarul era ingropat in pamint, structura facuta pe baza de betze de bambus si care nu necesita incalzire. Nu stiu unde s-ar gasi chinezii respectivi... dar la stirea vazuta la TV se spuna ca sint dispusi sa dea detaliile proiectului la oricine doreste.
Daca cineva poate afla ar fi grozav.

De asemenea e bine de stiut ca poate exista si casa cu incalzire pasiva.

Materialul principal pt asemenea izolari este sticla celulara (foam glass) care are un indice de izolare termica si fonica foarte bun.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Vreau sa mi iau si eu vent opener , doar ca eu am folie si trebuie sa pun pe usi laterale sau sa fac eu un geam , si cred ca modific cu un geam - doua pe traversa

cu placere :D
 

diana999

Active Member
Multumesc pentru sfat.
Si solarul nostru va fi tot cu folie acoperit. Tocmai caut oferte pentru folie, cleme, macara... :D
 

diana999

Active Member
am studiat oferta si sunt mai scumpe cele pe care le-am gasit. Multumesc :D
A spus sotul ca sunt destul de scumpe cremalierele facute la strungar. Am cautat eu pe site-uri dar n-am prea gasit preturi. Daca ar fi dupa mine nici nu le-as pune. Geamuri pe lateral si atat.
 

Floria

Active Member
popgeo a spus:
Mersi Danero... chiar e bine de stiut.

Cred ca a fost de asemenea prezentat la TV un proiect facut de niste chinezi in Romania undeva in jurul Bucurestiului, unde solarul era ingropat in pamint, structura facuta pe baza de betze de bambus si care nu necesita incalzire. Nu stiu unde s-ar gasi chinezii respectivi... dar la stirea vazuta la TV se spuna ca sint dispusi sa dea detaliile proiectului la oricine doreste.
Daca cineva poate afla ar fi grozav.

De asemenea e bine de stiut ca poate exista si casa cu incalzire pasiva.

Materialul principal pt asemenea izolari este sticla celulara (foam glass) care are un indice de izolare termica si fonica foarte bun.
Uite aici Popgeo, gasesti mai jos un nr de telefon http://stirileprotv.ro/stiri/social/ide ... u-gaz.html
 
Sus