SERA mea - 2013

IULIA

Active Member
Daca ma cunoasteti, stiti ca visul meu a fost sa imi construiesc o sera. Visul meu s-a implinit, mai am putin si ma declar deplina posesoare a unei mici sere. Are o dimensiune de 4 x 4 metri, este linga casa, are incalzire centrala si multe tipuri de aerisiri. Plusul este ca e a mea.
In timp, voi incerca sa imi aclimatizez multe din plantele pe care le am in sera, sa invat sa le ingrijesc in acest mediu.....sa.....
va pun 2-3 poze, deocamdata fara mobilierul necesar, abia acum in aceasta saptamina finalizam.




va astept cu idei, cu experienta voastra, sa ma ajutati sa le asigur iubitelor mele orhidee si nu numai, casa de care au nevoie.
 

IULIA

Active Member
Am 3 rafturi metalice mari si extrem de solide, colorate si inalte de aproximativ 1,8 metri fiecare. Cam cu cite 5 etaje fiecare. Mai am de montat barele pentru vande si nu numai, pentru hoye nu stiu ce sa fac, sint vreo 8..........
Am si un pervaz lat, care va adaposti in prima faza colectia de hibiscusi, apoi....nu stiu de ce........
In interior voi adaposti si copacii fructiferi pitici(am vreo 15 bucati), muscate, citricele si alte chestii.
Pe jos am pus dale, pe pat de nisip, ca sa mentina umezeala dar fara sa iasa si apa. Am umidificator, ventilatoare, aparate de masurare de tot felul...........
Astept idei, ce sa mai zic.
 

IULIA

Active Member
In timp si in fuctie de ce se va petrece iarna acolo, voi practica un gol de usa in interior, pentru ca sa pot intra acolo din bucatarie. La primavara trag si in sera apa curenta si canalizare.
Of, ce a fost greu, a trecut.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
la inceput e bine dar o sa fie inghesuiala in curand :rofl:

e frumoasa , cam prea fitzoasa pentru o sera dar sa fie cu noroc :clap:
 

miki70

Active Member
Frumoasa Iulia, eu as gasi un colt mic pt o masuta cu 2 scaunde unde sa-mi beau cafeaua :D
 

LadyBug

Well-Known Member
E tare frumoooasa, te invidiez! :clap: Bravo! Vreau si eu! Cat a costat numai geamul, fara tamplarie si restul? Si ce fel de geam este, cu low-e? sau ce coeficient de transfer termic are, am inceput sa ma documentez si eu? sus e policarbonat? ii pui si ventilator sus?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Ventilatorul e deschis 24/24 asa ca nu sunt o solutie pentru zonele noastre dar o trapa termica nu ar strica
 

IULIA

Active Member
alte poze, cu sera varuita acum. azi urmeaza pavelele.


sus e policarbonat, da. geamurile sint low. dar vara voi pune, la o inaltime de 2,5 metri o perdea de izolatie pentru UV verde.
ventilatoarele sint electrice, doar scot, de bagat...o sa vad ce vor baga, dar la iarna, acum nu se simte nimik. au oricum dublu sens.
abia astept sa mut mobilierul, am o masa de sticla cu 4 scaune, pe care le tin la pergola acum. vor ierna in interior. pai...cafeaua nu se bea in sera?
 

adrianam

Well-Known Member
Foarte frumoasa!
Sa te bucuri de ea si sa ne arati si noua poze cu frumusetile care vor sta acolo!
 

fixpix

Active Member
Wow. Misto.
Nu ti-ai facut si o usa secreta dinspre casa spre sera?
:tavalit:

Iar propunerea cu o masuta si fotolii... daca esti ca mine, n-o sa prea tina mult. In curand o sa le umpli si pe alea cu diferite ghivece!
:hug:
 

Camik

Active Member
Arata SUPER!
O sa fie ca un magazin cu flori.Si ce flori...,numai bijuterii...
Sa fi sanatoasa si sa te bucuri de sera ta frumoasa! :visator:
 

IULIA

Active Member
Fixule draga, usa urmeaza la anul. Bineinteles ca va fi...pai cum altfel?
Acum imi creionez rafturile longitudinale......am fost, am masurat.....iar am venit.....offff.....
 

vatany

Member
Felicitarii !!!

Vei fi ca intr o mini gradina botanica :)

Abia asteptam poze cu bucuroasele plantute ce vor trage cu ochiul pe geam la zapada !!!

sincer eu mi as achizitiona 1-2 papagali sau ceva pasarele cantatoare :cool:
 

lelia

Well-Known Member
Si ceva fluturasi .........o sa fie ca intr-o poveste .....
Casuta perfecta ,pentru plantutele tale minunate ! :visator:
Felicitari ! sa te bucuri de realizare si sa fii fericita ! :D
 

IULIA

Active Member
sotul meu nu mai vrea si pasari. ca idee a fost. vrea numai sunete de pasari......
in alta ordine de idei, sapt asta mobilez si finalizez. atit cit se va putea anul asta.....la anul in primavara vom discuta despre mobilierul aferent unei sere de orhidee si nu numai.
 
Sus