Sequoia

stefanm

Member
Pe pagina propusa de SCD zice ca undeva intre cateva saptamani si sase luni. :D Deci depinde de cata rabdare are fiecare :p
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Edelweiss a spus:
Eu nu mai am rabdare... :oops: cred ca deja sunt bune de pus :wink:
Scarpina-ti nerabdarea cu o samanta, celelalte pune-le la rece! :) Asta o sa fac si eu, nu esti singurul nerabdator :oops:
 

stefanm

Member
Daca incepeti deja faceti si poze si poate iese un experiment ilistrat despre cum sa germinezi Sequoia. Cati insi atatea metode ;-)
 

nick1971

Active Member
eu incerc sa le tin la frigider pana la inceputul lunii aprilie cand o sa pun 3 seminte, iar pe celelalte 3 le mai las o luna sau daca cumva se intampla o minune si rasare le pun si pe ele
 

sicamin

Member
scd ,multumesc mult . Am primit si eu semintele. Deja le-am pus la "rece".
Cred ca trebuie multa rabdare ,dar si cand om avea noi niste copaci imensi ,ce o sa ne mai bucuram(poate stra-stranepotii mei :rofl: )

Am niste seminte de Acer Palmatum (artar japonez) puse din 05.05.2009(tinute tot o luna la rece) ,si nu vad nimic inca.
 

octav645

New Member
sanse germinare seminte sequoia

Am cam 2 ani de experienta cu germinarea semintelor SEQUOIADENDRON giganteum, Giant Redwood. Au germinat cam 1 din 15 seminte cu sau fara stratificare la rece. Din 3 plante raman de regula 2. La 40cm(2 ani) poate fi plantat afara cu sanse de a se prinde 80-90%, daca e udat vara. Am intampinat probleme mari cu viermele radacinilor ce a aparut in rasadnita, distrugand inclusiv seminte si radacini. Sunt de asemeni sensibili la mucegai.
http://www.sequoia.ilive.ro/pictures/in ... ctiuni.htm
 

Mishu001

New Member
Salutare la toata lumea.
Sunt si eu placut impresionat de grandoarea acestui arbore Sequoia Gigant si mi-as dori cateva seminte de acest arbore.As ruga cine poate sa ma ajute sa-mi scrie PM sau sa ma indrume in acest sens.
Va multumesc mult!
 

Vlad B.

New Member
Am sa scriu aici nu pentru ca este o planta pe cale de disparitie , imi place sa cred asta, ci pentru ca este o planta rara la noi in tara.
Personal sunt fascinat de acesta specie de copac pentru calitatile extraordinare de care da dovada, de la micuta samanta din care iese pana la imensitatea de copac la maturitate.
Cu ajutorul vostru propun un mic proiect...
Sunt dispus sa donez seminte de sequoia persoanelor care doresc sa le germineze si sa planteze copacelul in anumite parcuri sau gradini din orasele din care fac parte. Momentan nu dispun decat de 2 specii din cele trei existente ( Californian Redwood (Sequoia Sempervirens), Giant Sequoia (Sequoiadendron Giganteum), Dawn Redwood (Metasequoia)). Am aproximativ 100 seminte de Giant Sequoia (Sequoiadendron Giganteum) si aproximativ 40 seminte de Californian Redwood (Sequoia Sempervirens).
Cine doreste seminte pentru a planta copacul in locuri publice din oras sa spuna si am sa ii trimit semintele.

Am gasit anuntul foarte tarziu.... dar incerc!
Daca mai este valabil... as dori sa primesc si eu cateva seminte (5-10) de Sequoiadendron Giganteum. intentionez sa plantez arborii la marginea orasului Botosani, intr-un peisaj incantator... desigur daca semintele vor germina. Sunt la fel de fascinat de arborii acestia de la 10 ani, cand am citit prima data despre ei.... i-as ingriji cu religiozitate. Pot oferi si seminte (mai autohtone) la schimb: fag roșu, artar, mesteacan, iarba decorativa...
 
Sus