separarea violetelor

oana_oana

Member
este bine sa separ violeta de puii ei atunci cand este inflorita. nu are nimic daca umblu la ea??
am violete care au facut pui si arata urat asa inghesuite si in plus nu cred ca le face bine atata inghesiuala.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
In mod sigur nu le place foarte inghesuite. In mod normal trebuie sa astepti pana se mai trec florile, dar sunt unele care infloresc continuu. Separarea si umblarea la radacini fac florile sa se treaca mai repede, dar nu afecteaza grav planta. Daca separarea e o urgenta, atunci separa-le.

Acum cateva zile am primit un ghiveci cu violetele ... erau claie peste gramada. Le-am separat si au rezultat 7 rozete. Acum au si ele aer, pot sa creasca si sa faca flori. Si ... va mai trebui sa separ cateva. Cum o sa trec iarna cu ele nu stiu. :aoleu:
 

oana_oana

Member
cam asa se prezinta situatia...

nu cred ca este ok. am primit vasul acum 2 zile si cred ca acum e momentul sa actionez.
 

angela draganoiu

Active Member
eu am constatat ca dupa ce le separ se dezvolta mai repede atit puii cit si planta mama. la ale mele nu s-au ofilit florile ba mai mult au dat altele relativ repede de la separare.
 

dorinas

Member
In nici un caz nu se taie pur si simplu. Se scoate planta din ghiveci cu grija, se incearca sa se stabileasca rozeta puiului si daca e posibil sa se desprinda cu grija acesta de planta mama in asa fel incat puiul sa aiba si el radacini. Daca nu reusesti sa-l desprinzi cu mana atunci poti folosi un cutit ascutit. Poti pudra locul de desprindere cu praf de carbune atat la pui cat si la mama.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu nu sunt asa grijulie. De obicei separ rozetele cu ceva radacini. Cand sunt mai multe rozete pe o baza comuna, sectionez baza. Le las un pic sa se zvinte, fara sa pudrez cu ceva.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu m-am suparat, dar nu stiu ce sa ma fac cu posta, lipsa de timp si vremea in racire. Si asa am ramas in urma cu niste promisiuni mai vechi.
 

oana_oana

Member
dupa ce am separat violeta mama de puiutul ei a inceput sa se pleosteasca. frunzele sunt cam moi si florile sunt cam cazute. o sa-si revina??
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Oana e normal sa fie cateva zile mai pleostite. Dar daca ai grija corect de ele isi revin: si mama si puiul.
 

sini

Well-Known Member
Eu ,daca tai de pe tulpina mama un puiut,deci nu are radacina,il tin in apa pana face radacina si apoi il pun in pamant.Si asa se prinde sigur.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
E posibil ca acel sucker (pui fara radacini) sa putrezeasca in vasul cu apa. Eu cred ca e mai bine sa fie pus direct in pamant si udat cu grija. Mai conteaza si cat de mare este. Ca daca are 2 frunzulite mici ... nu prea are sanse.
 

sini

Well-Known Member
Nu as avea curajul sa separ un pui cu doua frunzulite.Am invatat de aici ,de la voi ,ca el trebuie sa fie mai marisor,mai viguros sa se poata descurca singur.Nu am rabdare sa-l astept sa faca radacinute si frunze in pamant,trece prea mult timp pana sa faca vreo miscare.In apa ,insa, il vad si parca trece mai repede timpul.
 
Sus