separarea violetelor

karmenutza

Member
Violetele pe care le-am separat saptamana trecuta (mama si puiul) sun ok amandoua. In prima zi a avut puiul o frunza pleostita apoi si-a revenit si aia. :)
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
tot citesc in topicul asta...si ...am decis pana la urma, desi risc sa ma fac e toata jena, sa va spun cum am separat si eu doua violete saptamana trecuta. de la inceput va spun ca violetele nu sunt nici pe departe punctul meu forte. in toamna eu stiam ca am 3 violete, fiecare in ghiveciul ei. ei bine....brusc m-am trezit cu una in plus :nu stiu: cand a aparut si cum a crescut la fel de mare ca cealalta habar nu am, de fapt nci nu stiu care e prima dintre ele, sunt de aceeasi marime. le-am vazut eu ca sunt cam suparate, se cam inghesuiau, asa ca am decis sa le despart. ei bine am scos plantele cu tot cu balotul de pamant din ghiveci, am cautat un punct de intalnire intre cele doua, pregatita sa despart. dar ce sa despart? erau ca doua siameze, sudate una de cealalta. parca aveau o tulpina comuna curba ce le unea :ros_unghii: am analizat si am decis: PAC o foarfeca intre si gata! le-am despartit. fiecare e plantata separat si nu ma intrebati ce e cu ele ca tot amarate imi par. le studiez zi de zi, nu vad ca s-ar imbunatati situatia, ce-i drept nici nu se inrautateste :nu stiu: . asa ca asteptam si vedem ce se intampla.
 

karmenutza

Member
Pai si ale mele cam tot asa erau, amandoua erau maricele. Doar ca n-am folosit foarfeca ci cutit. Am taiat printre cele doua si am avut grija cat de cat sa iau din radacina pentru amadoua. Le-am pus in ghivece separate si deocamdata sunt ok amandoua. Si s-au nimerit si tije cu boboci la amandoua.
 

tinaM

Member
baby_anka a spus:
vrei sa le separi?

Pai deja le-am separat, unii pui se prezinta bine, dar am doi care nu vor nici in punga sa-si revina; stau acolo de o saptamana deja. Pamantul din ghiveci este doar usoor umezit, ud cu o seringa. Sa-i mut intr-un pahar cu apa sau continui sa patrulez pe langa dumnealor?
 

byby_anka_w

Member
tina,la pag.4 am pus un link cu metode de inradacinare.incearca sa pui unul din cei 2 intr-un paharel cu apa.pe gura paharelului pune o folie de aluminiu,fa o gaura cat sa poti baga baza puiutului(cu sau fara radacini)in asa fel cat acesta sa ajunga f putin la apa
 

Chiquitita

Member
Am revenit cu poze:

Asa arata violeta mea dupa separare :( , sper sa isi revina.



Frunzulitele bazale pe care le-am rupt, le-am pus in apa si si-au revenit, atat ca sunt cam decolorate.
 

angela draganoiu

Active Member
e normal sa fie mai pleostite o vreme pt ca au fost traumatizate in timpul separarii. isi vor reveni. sa nu te sperii ca unele frunze se vor ingalbeni dupa un timp.
 

emeclau

Active Member
eii...am cam lipsit si de aici si de acasa in ultima vreme...
dar gata! m-am pus pe treaba !
am inceput separarea puiutilor de frunza mama si cand vad cate sunt :gandit: am nevoie de ajutooor!!! :)
ce ziceti fetelor, dati o mana?
:wink:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
ce nu as da sa te ajut :rofl: si eu o sa am de despartit dar peste vreo 2 sapt si nu chiar asa de multe dar tot am probleme cu spatiul :?
 
Sus