separarea violetelor

Hikari

New Member
Am si eu multe violete de separat! Mi-era frica sa ma apuc de ele pina acum, dar vad ca se sufoca si o sa ma apuc de treaba!
Va multumesc pentru sfaturi, sunt de mare folos!
 

MONIS

Member
eu am una care are un pui foarte dezvoltat dar este pe tulpina violetei....pentru ca abia acum am prins curaj,voi trece la atac....dar mai am inca o dilema:in apa cu puiul sau direct in ghivecelul lui? :?
 

karmenutza

Member
Azi am despartit prima data o violeta :D Nu stiu daca mi-a reusit, arata bine atat mama cat si puiul. Dar cred ca puiul era atat de mare de acum aproape ca nu mai stiu care era mama si care puiul :) Cam dupa cata vreme imi dau seama daca supravietuiesc? O saptamana, doua? Sau mai mult?
 

karmenutza

Member
Roxana, vad ca nu s-au ofilit azi deloc. Azi abia le-am pus un pic de apa si acum mai astept sa vad ce se mai intampla.
 

Roxana

Active Member
avand in vedere ca au si radacini (nu?), chiar daca nu se acomodeaza "din prima" nu o sa ai probleme cu ele.
 

doina

Member
Vor face monis , eu am pus sukeri cu 2 frunze mai mici decat moneda 10 bani si au facut radacini cam intr-o luna
 

melu

Member
Am separat si eu ieri o violeta chimera in trei dar am cam torturat-o. Desi avea rozetele de frunze aproape separate ( adica se vedea clar ca sunt 2 plante, asa am crezut intial ca sunt doua) a trebuit sa o tai pur si simplu pt ca plecau din aceeasi radacina...dupa ce am taiat puiul cel mare am constatat ca mai avea unul pe care nu-l vazusem si asa am obtinut 3 plante. Acum sa vedem cat de incantata a fost violeta de acest tratament. Eu zic ca fiecare dintre pui a ramas cu ceva radacini. Va voi tine la curent cu rezultatul operatiei.. :D
 

Roxana

Active Member
ne bucuram pt. tine, Monis. sa le merga bine in continuare.

Chiquitita, sa ai noroc cu ea. o sa-i merga bine. :wink:
 

tinaM

Member
Si la mine frunzele bazale la puii de violeta sunt la fel, dar cele din mijloc sunt destul de tari. E o problema daca au si floricele?
 
Sus