Separare la Cambria (in imagini)

cornelia

Fondator
Membru staff
Se ia o cambrie cu 7-8 pseudobulbi, invadata de radacini, cu o mana de scoarta uscata, uscata... Mare mirare ca mai traia. Se separa cam la jumatate asa incat fiecare sectiune sa aiba macar 3 pseudobulbi. Se curata radacinile de la baza de scoarta, dupa care se sectioneaza intregul colet cu un cutit care sa taie bine. Se stropesc plantele cu apa, daca este necesar (bine ar fi sa nu fie). Se indeparteaza scoarta veche si se face un amestec 1:1 dintre substrat de orhidee care sa contina putina scoarta si perlit. Se planteaza in ghivece nu prea mari si se preseaza usor de jur imprejurul plantelor. Timp de 3 saptamani radacinile nu vor avea cine stie ce activitate, deci udare ioc. Doar pulverizare zilnica, ba chiar de doua ori pe zi.
 

roxy

Member
multumim de sfaturi Cornelia, dar nu i-ai intarziat inflorirea in felul acesta? mie din cauza asta mi-e frica sa o separ.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu stiu. Eu am primit planta pentru separare. Era incalcita rau, cumva tot trebuia separata. Fiecare sectiune are 3-4 pseudobulbi. Deci conditiile minime sunt indeplinite. Astept sa vad anul viitor ce se intampla.
 

marean

Active Member
Mult succes !
Tehnic,se pare ca dupa o divizare,anul urmator vor urma ioc flori,insa poate ai noroc si infloreste mai rapid !
Sunt curios cum o sa-i mearga si ei in substrat,si nu scoarta :wink: !
Tine-ne la curent ! :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sunt optimista. Are toate atuurile pentru o buna dezvoltare. De ce n-ar inflori anul viitor daca ii merge bine?
 

marean

Active Member
Dap,dar nu ii place sa-i fie deranjate radacinile,cand e despartita,mai apar rupturi la nivelul lor si acelea putrezesc,uneori,asa ca sezonul urmator de crestere va fi unul de crescut radacinile pierdute si de facut alti psbulbi !
Dar,poate o sa infloreasca mai curand,niciodata lucrurile astea nu-s fixe :wink: !
 
Sus