Semintele unor plante si puterea lor geminativa

gino

Member
Nu sunt foarte sigur ca am nimerit unde trebuie si nici daca informatiile ce urmeaza sunt de interes...
Sunt informatii simple dar aproape de negasit pe net sau in cartile de specialitate...sau cel putin asa cred eu...amatorul !
Informatiile se refera la puterea germinativa a semintelor si dupa cat timp germineaza de la semanare, in cazul in care semintele se tin in conditii optime de depozitare, iar semanatul are loc in conditii bune in raport de fiecare specie in parte

-Althea ( Nalba )--putere germinativa 4 ani--germinare dupa 7 - 8 zile
-Amaranthus ( Stir ) --putere germinativa 4 ani--germinare dupa o saptamana
-Amaryllis --putere germinativa 2 - 3 ani--germinare dupa 1 - 2 luni
-Anemone ( Deditei ) --putere germinativa : 3 - 6 saptamani de la recoltare. Semintele mai vechi vor germina dupa un an sau deloc.
-Aster ( Steluta ) --putere germinativa 1 - 2 ani--germinare in 2 - 3 saptamani
-Antirrhum ( Gura leului ) --putere germinativa 4 ani--germinare in doua saptamani
-Bellis ( Paralute ) --putere germinativa 3 ani--germinare intr-o saptamana
-Calendula ( Galbenele ) --putere germinativa 4 ani--germinare dupa o saptamana
-Callistephus ( Ochiul boului ) --putere germinativa 3 ani--germinare dupa o saptamana
-Campanula ( Clopotei ) --putere germinativa 2 - 3 ani--germinare in 1 - 2 saptamani
-Celosia ( Creasta cocosului ) --putere germinativa 5 ani--germinare dupa o saptamana
-Chrysanthemum carinatum --putere germinativa 3 ani--germinare in aproximativ doua saptamani
-Cosmos --putere germinativa 3 ani--germinare in doua saptamani
-Clarkia --putere germinativa 3 ani--germinare dupa o saptamana
-Cobaea --putere germinativa 1 an--germinare in doua saptamani
-Delphinium ( Nemtisori ) --putere germinativa 3 - 4 ani--germinare in trei saptamani
-Dianthus ( Garofa ) --putere germinativa 4 ani--germinare dupa o saptamana
-Dianthus coronarius --putere germinativa 4 ani--germinare in 1 - 2 saptamani
-Dolichos ( Fasole japoneza ) --putere germinativa 2 - 3 ani--germinare in 1 - 2 saptamani
-Gaillardia ( Fluturei ) --putere germinativa 2 ani--germinare in doua saptamani
-Gypsophyla ( Gipsarita ) --putere germinativa 2 ani--germinare in doua saptamani
-Gomphrena--putere germinativa 3 ani--germinare in doua saptamani
-Iberis ( Lilicele ) --putere germinativa 2 - 3 ani--germinare dupa o saptamana
-Impatiens ( Balsamine ) --putere germinativa 6 ani--germinare dupa o saptamana
-Lathyrus ( Sangele voinicului ) --putere germinativa 4 ani--germinare 1 - 2 saptamani
-Lobelia --putere germinativa 4 ani--germinare in doua saptamani
-Lupinus ( Cafelute ) --putere germinativa 5 ani--germinare in doua saptamani
-Matthiola ( Mixandre ) --putere germinativa 4 - 6 ani--germinare in 8 - 14 zile
-Mirabilis ( Frumoasa noptii ) --putere germinativa 3 ani--germinare in doua saptamani
-Myosotis ( Numauita ) --putere germinativa 2 - 3 ani--germinare in 2 - 3 saptamani
-Montbretia --putere germinativa 3 ani--germinare dupa 3 - 4 saptamani
-Narcissus ( Narcise ) --semintele germineaza dupa 2 ani de la semanare, plantele rezultate infloresc dupa 5 - 7 ani !
-Paeonia ( Bujor ) --putere germinativa imediat dupa recoltare semintelor. Semintele mai vechi germineaza dupa 1 - 2 ani, sau deloc
-Petunia --putere germinativa 4 ani--germinare 1 - 2 saptamani
-Phlox ( Brumarele ) --putere germinativa 2 ani--germinare in 2 - 3 saptamani
-Reseda --putere germinativa 6 ani--germinare dupa 8 zile
-Roccardia --putere germinativa 3 ani--germinare intr-o saptamana
-Solidago ( Splinuta ) --putere germinativa 2 ani--germinare in doua saptamani
-Tagetes ( Craite ) --putere germinativa 4 ani--germinare dupa o saptamana
-Tropaeolum ( Caltunasi ) --putere germinativa 4 ani--germinare dupa doua saptamani
-Verbena -- putere germinativa 3 ani--germinare in 2 - 3 saptamani
-Viola ( Panselute ) --putere germinativa 2 ani--germinare in 10 - 12 zile
-Zinnia ( Carciumarese ) --putere germinativa 4 ani--germinare intr-o saptamana
 

Mali_

Member
Foarte utile, gino, multumesc. Incercam sa adun si eu informatiile astea si cand le-am vazut postate de tine, m-am bucurat foarte tare.
 

Blitz

Active Member
Excelent si util! Multumesc! Acum stiu de ce "beblusii" mei au germinat asa repede- asa le este felul!

Mare multam pentru efortul depus :D
 

gino

Member
Ma bucur sa stiu ca informatiile va sunt de folos...si cred ca ar trebui sa nu ne oprim doar la cele de mai sus.
Ar fi utile informatii si despre semintele de legume si plante aromatice...chiar si tehnice, nu ?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am un amendament Gino :x ca de aia mi-s circotasa si nu trebe sa ma dezmint
:evil:
delphinium...........germinare
rareori in 3-4 saptamini.De cele mai multe ori de loc..........
:cry:
Poate la altii chiar au germinat multe si repede :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu una m-am chinuit mult cu aceste seminte de-a lungul anilor.Cumparate si de la Villmorin si de la Sutton si de la Kertimag si de la noi (nu stiu exact firma) in fine......puse sau nepuse in frigider la rece, puse in banuti sau direct in pamint la mine nu au vrut si pace :cry:
Asa ca am cumparat doua bucati gata crescute superbe bleu deschis cu floare batuta care insa au pierit pur si simplu :(
Asa ca desi imi place de mor aceasta planta.......am renuntat la ea :twisted:
 
Sus