Seminte

Fleur

Active Member
carmenlorena a spus:
Am cumparat si eu mai multe feluri de seminte si mi-au iesit dupa lungi asteptari 3 garofite :?
Chiar ma intrebam sa mai cumpar de la ei sau nu :?
Bineinteles ca nu!
Daca n-au pacalit o data sa le fie rusine dar daca ne pacalesc si- a doua oara sa ne fie rusine!
 

irinabv

Active Member
Moderator
Am plantat si eu aseara niste seminte de eucalipt de la ei. In banuti de turba, cu folie in cap. Va spun daca imi iese ceva. Am vazut ca la unele fete le-au germinat semintele :?
 

brishtara

New Member
Citisem ca la panselute nu e o sadire propriu zisa. Citisem ca ar trebui cultivate cat mai la suprafata, umiditate moderata si puse unde la semiumbra. Ati procedat asa? :?
 

brishtara

New Member
Panselele sunt plante foarte predispuse variatiilor, motiv pentru care azi exista un numar important de soiuri. In scopul inmultirii, semintele (a caror putere germinativa este de cca 2 ani) se seamana prin iunie-iulie in rasadnite reci, unde trebuie sa stea la semiumbra. Semintele se acopera, pentru mentinerea umiditatii, cu un strat subtire de mranita bine descompusa sau nisip. Prin septambrie, rasadul se va repica tot in rasadnita sau afara la distanta de 16-18 cm.
 

Fleur

Active Member
Nu este prima data cand seman pansele brishtara, deci fii sigura ca stiu cum se seamana.
Am un vas in care am pansele de vreo 2-3 ani si unde ele se autoinsamanteaza si este in batatia soareleui si mai uit sa le pun si apa cateodata.
 

dana_rusu

Member
eu am dat-o in bara cu sem. de eucalipt nu am stiut sa le plantez si nu cred ca ma vad vreodata la umbra unui arbust de eucalipt :cry: :cry: :?
 

brishtara

New Member
Fleur a spus:
Nu este prima data cand seman pansele brishtara, deci fii sigura ca stiu cum se seamana.
Am un vas in care am pansele de vreo 2-3 ani si unde ele se autoinsamanteaza si este in batatia soareleui si mai uit sa le pun si apa cateodata.
eu sincer nu am plantat niciodata seminte si nu ma indoiesc ca nu te pricepi. Imi pare rau ca a sunat asa urat :( Citisem doar modalitatea de plantare, credeam ca te ajuta. Sincer scuze, daca te-am jignit. Eu una am mare nevoie de consultanta.

iar experienta voastra vis a vis de pansele ma face sa imi pun un semn de intrebare: sunt greu de semanat si obtinut rasad? sau semintele de la seminte.de nu sunt cele mai de calitate.
 

mymo

Active Member
Pe mine ma ajuta ce ai scris tu,eu nu stiam,eu am pus in iunie seminte de panselute galbene cumparate la ghiveci si cand am vazut ca trag sa moara... am luat seminte si am pus.Nu am stiut treaba cu nisipul,dar am facut cum e spus Emundin,am umezit substratul cu bere si am acoperit cu folie.Mi-au iesit 8 plantute frumoase pe care le-am plantat in gradina :D
Nu toti ne-am nascut invatati,de aceea aici ne ajutam unii pe altii.
 

irinabv

Active Member
Moderator
dana_rusu a spus:
eu am dat-o in bara cu sem. de eucalipt nu am stiut sa le plantez si nu cred ca ma vad vreodata la umbra unui arbust de eucalipt :cry: :cry: :?
Dar cum le-ai plantat si cum se planteaza?
 

gabiee

Active Member
mi-a venit si mie azi coletul de la seminte.de
sunt foarte multumita pana in momentul de fata
de la comanda mea , pachetul a ajuns in 7 zile
sa vedem cum va fi cu germinarea
am cumparat seminte de passiflora , mix de palmieri , seminte de beaucarnea recurvata si un bulb de lalea regala rubra
bulbul de lalea a fost cam scumpa , dar mi-a placut mult ....
maine pun semintelel de palmieri in apa
sa vedem .......
 

irinabv

Active Member
Moderator
Eu am luat eucalipt dar nu mi-a iesit. Dar cred ca nu i-am dat suficienta caldura :? Semintele de tutun le pun la primavara :oops:
 

gabiee

Active Member
eu am cumparat beaucarnea recurvata ( nolina ) , vezi topicul
http://www.egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=9100

mai astept , sper sa mai iasa si alte seminte

am mai luat passi , acum o saptamana le-am pus semintele ... inca nimic...dar am inteles ca ies greu , si nici nu e o perioada prielnica , dar nu am mai putut astepta - oricum am pus numai o parte din seminte ...

am mai luat tulipa regala , ...... sa vedem la primavara , bulbul era mare si sanatos

cu comanda au fost foarte prompti , a ajuns coletul repede , numai stiu exact dar vreo 10 zile
 
Sus