Seminte

pork

Member
Am o serie de seminte de pin (nu stiu ce specie nu scrie pe cutie), ienupar (cred, nu scrie pe cutie, dar dupa imagine) si delonix regiea si vreau sa le plantez.

In cazul semintelor de pin si ienupar imi zice sa le tin in apa calduta pt 24 ore dupa care sa le plantez si cam atat.
As dori niste sfaturi, cu privire la sol. Dispun de perlit,muschi sphagnum si niste banuti de turba.

Dupa plantare, trebuie sa le fac o mini-sera sa pastrez umezeala?

P.S.: Am deschis pliculetul de la pin si e un amalgam de muschi acolo cu pamant foarte fin cred...nici nu imi dau seama care sunt semintele :giggle: ...
 

vali

Active Member
Moderator
Esti tanar, e normal sa te intereseze si semintele, ai toata viata inainte :) .
Dar,... totusi,... insa,... cu toate astea,... :rofl: e miezul verii (chiar daca nu pare)! Nu prea e momentul sa iesi la semanat.
Pastreaza plicurile asa cum sunt, pana de Revelion :) . Apoi, dupa ce ti-a trecut mahmureala, umezeste-le continutul, baga-le la frigider (nu congelator!!!), iar prin februarie-martie imprastie-le intr-un pat de turba/nisip.

PS: Si principalul: nu-ti pune prea mari sperante! :D

Toate bune!
 

pork

Member
:rofl: Daca nu reusesc eu sa transform, macar am ce lasa in testament :rofl:
Am citit ca dureaza mult, dar daca tot le-am cumparat, n-am de ce nu incerca.
Am sa astept in cazul asta pana la primavara chiar daca a dat entuziasmul in mine.
Multzam de sfat.
 

liviu2512

Member
Eu am reusit in 2 randuri sa seman seminte de pin,dar dupa ce rasar plantutele,ori nu le ud,ori le inec,nu stiu exact,dar nu am reusit deloc sa le tin mai mult de o luna dupa ce au rasarit...
 
Sus